Rolnicy w Jaśle wyjechali na ulice

Protest rolników w Jaśle

W związku z ogólnopolskim protestem rolników, na terenie miasta Jasła i powiatu jasielskiego w dniach 20 – 23 lutego br. możliwe są utrudnienia w ruchu. Rolnicy biorą udział w blokadach na ulicach polskich miast i wsi. Przez region Jasła i powiatu jasielskiego przechodzi właśnie fala protestu, w której rolnicy domagają się między innymi wstrzymania importu towarów rolnych z Ukrainy. FOTORELACJA

Mapę objazdów publikowaliśmy TUTAJ

Dzisiaj kolejny etap sporu, jaki rolnicy toczą z władzami. Organizowane blokady mają wpływ na ogólne funkcjonowanie transportu. Rolnicy zapowiedzieli też całkowitą blokadę granicy z Ukrainą.

Początkowo rolnicy podejmowali ostrzegawcze działania, które niestety nie przyniosły oczekiwanych efektów, w związku z czym zmuszeni są do nasilenia swojej akcji. 9 lutego miała miejsce pierwsza odsłona strajku. Obecnie w gotowości są wszystkie środowiska rolnicze, wykazując swój sprzeciw wobec ograniczenia hodowli w Polsce, Zielonego Ładu, jak i niekontrolowanego napływu towarów z Ukrainy.

Strajk generalny rolników w Jaśle i powiecie jasielskim

Czego domagają się rolnicy?

Rolnicy chcą podjęcia działań w zakresie zmian założeń „Zielonego Ładu”.  Domagają się uwzględnienia w nim szeregu sytuacji kryzysowych, które dotknęły polskie rolnictwo wraz z dostosowaniem wymagań środowiskowych do bieżącej ekonomicznej sytuacji rolników.

Polityka rolna, a nie politycy w rolnictwie

Strajkujący domagają się ustanowienia uregulowań prawnych wprowadzających kary za wprowadzanie do obrotu żywności - pasz pochodzących z ukraińskiego , nieprzebadanego zboża, w tym zbóż technicznych oraz przeznaczenie tych środków na pomoc polskim producentom zbóż i płodów rolnych.
Żądają wprowadzenia ceł zaporowych na import produktów rolnych z Ukrainy i innych krajów spoza Unii Europejskiej.

Strajk rolników w Jaśle

Strajk rolników 20 lutego 2024 - Jasło

Przedstawiciele NSZZ RI Solidarność w dniu 09 lutego 2024 roku ogłosili 30 dniowy strajk generalny rolników, który spotkał się z niespotykanym poparciem całej społeczności rolniczej i społeczeństwa.

- Wiemy, że to dopiero początek długiej drogi do zwycięstwa. Dlatego też, niniejszym komunikatem pragniemy podziękować za udział i poparcie naszych wspólnych postulatów. W oparciu o zebrane materiały i dane z terenu, diagnoza nasza jest jednoznaczna.
Problemem opłacalności produkcji rolnej, przetwórczej i pozostałych branż w naszym kraju jest niekontrolowany napływ towarów z Ukrainy, które są wwożone wobec otwarcia granicy UE z tym krajem – informują w komunikacie. W związku z tym na dzień 20 lutego, w ramach 30 dniowego strajku generalnego rolników ogłaszamy, że wszystkie działania protestacyjne, będą skoncentrowane na całkowitej blokadzie wszystkich przejść granicznych Polski z Ukrainą i protestów w terenie – dodają.

Rolnicy jednocześnie występują z apelem do całego społeczeństwa RP o wsparcie protestujących rolników związku NSZZ RI Solidarność, bo jak mówią ,,nasze działania mają tylko jeden cel:

ZAPEWNIĆ BEZPIECZEŃSTWO ŻYWNOŚCIOWE KRAJU, POPRZEZ ZAPEWNIENIE SPOŁECZEŃSTWU ZDROWEJ I NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI POLSKIEJ ŻYWNOŚCI"

Zdaniem rolników, obecna sytuacja w rolnictwie jest dramatyczna. Napływ towarów z Ukrainy ma ogromny wpływ na opłacalność produkcji rolnej i przetwórczej w Polsce.

red.