Pomysły młodej architekt z Jasła na uatrakcyjnienie naszego miasta.
Ostatnio na naszej stronie pojawił się tekst poświęcony ,,wiecznym rozważaniom” jasielskich radnych na temat projektu ,,Apteka Łukasiewicza”. Projekt atrakcyjnego centrum miał za zadanie połączyć historię osiągnięć Łukasiewicza z promocją współczesnej nauki. Próby stworzenia projektu uwieczniającego dokonania Łukasiewicza okazały się klapą inwestycyjną i nie zastały zrealizowane.Temat Apteki Łukasiewicza powraca niczym bumerang
Martyna Zając, młody architekt z Jasła osobie Ignacego Łukasiewicza poświęciła swoja pracę dyplomową inżynierską. Dodatkowo, współpracując ze znakomitym architektem (z Jasła) mgr inż. arch. Andrzejem Gawlewicz wybrała lokalizację idealnie pasującą pod projektowaną inwestycję. Tematem jej pracy dyplomowej był: Projekt centrum nauki i rozrywki "Czarne Złoto" w Jaśle.
- Projektowane centrum jest unikalnym ośrodkiem nauki i rozrywki na skalę powiatu. Będzie tętniło życiem 24 godziny na dobę, zapewniając niepowtarzalne przeżycia, dające możliwość na oderwanie się od rzeczywistości, "podróż w czasie"- mówi Martyna Zając.
Przeczytajcie jakie pomysły ma ta młoda, zdolna architekt na to, by Jasło stało się miastem atrakcyjnym.
************************************
W obu projektach swoje rozważania w tworzeniu idei oparłam o analizę myśli Richarda Floridy autora książki Narodziny klasy kreatywnej który jest zdania że coraz częściej mamy do czynienia z zapotrzebowaniem na przestrzenie miejskie tętniące życiem nocnym Bardzo istotnym elementem związanym z atrakcjami i udogodnieniami oferowanymi przez miasto jest moment, w którym światło dzienne zastąpione jest przez lampy uliczne, czyli życie nocne miasta. Należy więc zwrócić uwagę na potrzeby ludzi oczekujących oferty ciekawego spędzenia czasu po zmroku. Najwyżej postawione są zawsze te warianty, które pozwalają zdobyć nowe doświadczenia i poczuć niesamowite doznania. Zróżnicowane opcje postrzegane są przez odbiorców, jako klucz do prawidłowego całodobowego funkcjonowania miasta. U wielu kreatywnych osób zauważana jest wyraźna frustracja z powodu wcześnie kończącego się życia nocnego w miastach. Należy również brać pod uwagę osoby, pełniące swoje obowiązki podczas dnia, które mają wolny czas jedynie po godzinach pracy. Wówczas stworzenie takich miejsc umożliwi im w pełni wykorzystanie życia w stu procentach. Jednocześnie nie wolno zapominać o osobach, które unikają brania udziału w nocnym życiu.
„Projekt centrum nauki i rozrywki "Czarne Złoto" w Jaśle” - temat pracy dyplomowej inżynierskiej
Wybrane zagadnienie jest nie tylko atrakcyjne, ale równocześnie jest istotną sprawą dla mieszkańców Jasła, ponieważ ociera się ono, o historię związaną z tym miastem.
Jasło niewątpliwie ma bogaty kontekst historyczny, który powinien wywoływać szacunek do tego miejsca. Musi przypominać to o czym mieszkańcy prawdopodobnie zapomnieli.
Tworząc koncepcję projektu należało skupić się na największych potrzebach mieszkańców miasta. Najważniejszym argumentem jest brak atrakcyjnych przestrzeni dla ludzi chcących się rozwijać bez ograniczeń. Młodzież będąca na etapie odkrywania życiowych celów ucieka się do innowacyjnych rozwiązań, często wyszukanych. Niestety w momencie kiedy miasto nie jest w stanie zapewnić to czego potrzebują, zmuszeni są do zmiany lokalizacji zamieszkania.
Dobrze zaprojektowana i rozwinięta przestrzeń publiczna aktywizuje młodych ludzi do wartościowego działania na polach innych niż dotychczas proponowały ośrodki kultury w Jaśle. Można domyślać się, że obecnie niewiele młodych osób ma wyobrażenie o historii miasta związanego z przemysłem naftowym. Warto zatem poświęcić temu uwagę i spojrzeć z punktu widzenia dla tworzenia atrakcyjnej innowacyjnej architektury i urbanistyki, która będzie szansą na rozwój w pełnym wymiarze.
Wcześniejsze próby stworzenia projektu uwieczniającego dokonania Ignacego Łukasiewicza, nie zostały zrealizowane. Warto zatem poświęcić temu uwagę, tworząc spektakularny projekt mający na celu wydobycie esencji tego miejsca.
Niniejsza praca dyplomowa pokazuje, że przemysł związany z pierwszą destylacją ropy naftowej na świecie zapoczątkowany przez Ignacego Łukasiewicza jest wizytówką miasta, wobec czego należy to wykorzystać. Dodatkowym argumentem przemawiającym za realizacją tematu jest nieprzypadkowe skupienie się na wybranej ku temu projektowi lokalizacji, oraz jej poprawnemu rozwiązaniu z uwzględnieniem zmian Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Jasła z dnia 10 grudnia 2009 roku. Prawidłowe rozwiązanie komunikacyjne „ (…) po zrealizowaniu zaplanowanego układu dróg głównych czyli dróg KG1 z Rondem Solidarności w kierunku Pilzna. Uzupełnieniem będzie tzw. droga zachodnia biegnąca od skrzyżowania 3-go Maja i Wojska Polskiego wzdłuż Wisłoki obok ”Pektowinu”, następnie ulica Sikorskiego i jej przedłużeniem do Mickiewicza, dalej mostem na Jasiołce do nowej drogi KG2. Wzdłuż dróg wylotowych następuje zawsze największy rozwój.”
Wybrane umiejscowienie i wprowadzone w nim zmiany będą wyśmienitą wizytówką turystyczną, promującą miasto. Projekt znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Ronda Solidarności i dróg wylotowych prowadzących do większych miast m.in. Pilzno, Kraków i Warszawa, a ponadto w miejscu historycznej lokalizacji pierwszej w świecie destylarni ropy naftowej Ignacego Łukasiewicza. Projektowane centrum jest unikalnym ośrodkiem nauki i rozrywki na skalę powiatu. Będzie tętniło życiem 24 godziny na dobę, zapewniając niepowtarzalne przeżycia, dające możliwość na oderwanie się od rzeczywistości.
Nazwa w temacie niniejszej pracy dyplomowej nie jest przypadkowa. Ropa naftowa definiowana jest według Wikipedii jako czarne złoto.
Ogólne założenie kompleksu jest końcowym wynikiem przeprowadzonych analiz i wniosków. Dokładne ich zestawienie pozwoliło zweryfikować i ukształtować teren przeznaczony pod zabudowę.
Dla starszych mieszkańców Jasło kojarzy się z destylarnią ropy naftowej zapoczątkowanej przez Ignacego Łukasiewicza.
Udziwniona forma bryły ma na celu skupiać uwagę nie tylko mieszkańców Jasła, ale wszystkich przejezdnych gości. Odwołanie się do "dziwnych" kształtów, a w szczególności szklanej bryły jest najwłaściwsze , ponieważ pokazuje ogień. Jest to wizytówka która zaprasza do odkrycia naleciałości historycznych. Pokazanie miasta od strony której nie widać na co dzień w pozostałych częściach Jasła.
Projekt Innowacyjnego Centrum Ekspresji Społecznej w Jaśle – temat pracy dyplomowej magisterskiej
Wybrany temat jest nie tylko ciekawy, ale też pozwala wykazać się dużą kreatywnością. Każdy zupełnie co innego rozumie przez słowo ekspresja i odmiennie ją postrzega. Warto zatem poświęcić mu uwagę, tworząc projekt w którym przestrzeń będzie dynamiczna i przyjemna dla użytkownika.
Przeprowadzone poszukiwania wśród mieszkańców Jasła i okolic dowiodły, że brakuje przestrzeni przyjaznej ludziom, przystosowanej dla osób w każdym wieku. Stworzenie takiego miejsca ma działać "nieustannie", zapewniając tym samym bezpieczną przestrzeń. Projektowany obiekt i przestrzeń publiczna miała być idealnym sposobem na pobudzenie do aktywności mieszkańców Jasła i okolic, dlatego należy to wykorzystać.
Projekt znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Podkarpackiej Szkoły Wyższej im. bł. ks. Władysława Findysza w Jaśle. Projektowane centrum ekspresji społecznej jest ośrodkiem wśród nowoczesnej architektury, z wnętrza której promieniuje niesamowita przestrzeń przyjazna człowiekowi w środku której czuje się odmłodzony i szczęśliwy. Projekt ma wymiar społeczny, a jego realizacja przyczyni się do rozwoju jasielskiej społeczności. Będzie tętniło życiem 24 godziny na dobę.
Celem strategicznym projektu jest miejsce integracji nie tylko społecznej ale przede wszystkim przestrzeni na wypoczynek grupowy i indywidualny. Każdy z użytkowników będzie mógł swobodnie prezentować dokonania naukowe czy artystyczne. Sale konferencyjne pozwolą na organizację prelekcji tematycznych i wielu innych przedsięwzięć.
Aranżacja przestrzeni ma za zadanie zachwycić odbiorców, zachęcić do korzystania z bogatej oferty usług i wspomóc rozwój młodych ludzi.
Odpowiednio dobrane funkcje pozwalają stworzyć przestrzeń w której każdy znajdzie coś dla siebie.
- ROZRYWKA
- EDUKACJA I ROZWÓJ WŁASNEJ PASJI
- MIEJSCE SPOTKAŃ
W obiekcie znajdziemy, kino, dwupoziomowy klub muzyczny, sale konferencyjno-szkoleniowe, sale warsztatowe, salę digart, salę wolnego słowa , halę climbing walls, czy też restaurację.
Aby wykorzystać maksymalnie przestrzeń sala kinowa wraz z funkcjami towarzyszącymi została obudowana ściankami wspinaczkowymi.
Zupełnie innowacyjnym rozwiązaniem było wprowadzenie w obiekcie trzech box’ów umieszczonych na antresoli. Wnętrze ścian każdego boxa wyłożone zostało lustrem, a pośrodku znalazły się różne aranżacje. Można to powiązać ze sceną w "Alicji w Krainie Czarów", w którym główna bohaterka patrzy przez dziurkę od klucza w drzwiach i uświadamia sobie, że widzi świat niedostępny dla niej. Podobnie jest z Box’em – użytkownik ma do czynienia z przypadkiem, w którym patrząc przez otwór widzi zwartą przestrzeń o wiele większą niż jego obudowa. Ten wizualny paradoks pozwala zobaczyć „nieskończoność”: umożliwia widzowi zdać sobie sprawę, że opierając się tylko na oczach musimy liczyć także na wyobraźnię.
Na zewnątrz budynku pojawiły się elementy małej architektury i różne rozwiązania tj. ścianki graffiti, ścieżka interaktywna, amfiteatr, kino letnie czy też ściana wodna jako element, w którym pęcherzyki powietrza "wędrują" w niewidzialnej barierze w ukierunkowany sposób.
Dzięki jej komorowej budowie wyposażona jest w efektowne oświetlenie diodowe, które umożliwia zmianę kolorów i dostarcza niesamowitych wrażeń wzrokowych oraz słuchowych.
Podstawowym założeniem projektu było kreowanie ludzkich wartości i uwzględnienie potrzeb użytkowników w każdym przedziale wiekowym. Wykorzystane zostały różne warianty rozwiązania funkcjonalne dostosowane do indywidualnych potrzeb.
Miejsce powstało dla ludzi, a nie odwrotnie. Każdy użytkownik będący w centrum ekspresji społecznej musi czuć bezpieczeństwo i komfort psychiczny.
mgr inż. arch. Martyna Zając
Stworzenie projektu spektakularnego w Jaśle powinno być rzeczą pierwszorzędną, by wydobyć esencję tego miejsca i ocierając się o połączenie historii z nowoczesnością wydobyć potencjał. Martyna Zając zaznacza, że dodatkowym argumentem przemawiającym za realizacją tematu jest nieprzypadkowe skupienie się na wybranej ku temu projektowi lokalizacji, oraz jej poprawnemu rozwiązaniu z uwzględnieniem zmian Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Jasła z dnia 10 grudnia 2009 roku. Prezentowane projekty są propozycją inwestycji na skalę nie tylko Jasła, lecz szerszego zasięgu.
Nieustającemu narzekaniu, że w Jaśle brakuje ludzi z pomysłem mówimy stanowcze STOP. W Jaśle są młodzi ludzie z planami. Wystarczy pozwolić im zrealizować swoje marzenia i pomysły, a zostaną tutaj by je urzeczywistniać.
Anna Dziura
Portal miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które są niezwiązane z tematem, zawierają wulgaryzmy, reklamy czy też treści obrażające inne osoby. Użytkowniku ponosisz odpowiedzialność za treść swoich komentarzy zgodnie z Polskim Prawem oraz normami obyczajowymi.
Zgłoszenie