Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Featured

Czym jest i jak pokazywać rodzicielstwo zastępcze?

rodzina17 października odbyła się w Internecie szeroka debata “Open Space” o rodzicielstwie zastępczym.

Temat przewodni debaty: Rodzicielstwo zastępcze – nowa wartość Twojego życia! miał na celu wspomóc uczestników w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania: Co robić, żeby dzieci nie musiały trafiać do domów dziecka? Jak promować rodzicielstwo zastępcze? Z jakimi wyzwaniami mierzą się rodziny podejmujące decyzje o rodzicielstwie zastępczym? To tylko część poruszanych w debacie wątków.

Organizatorem debaty była Fundacja Wielkie Serce dla Dzieci, która propaguje rodzicielstwo zastępcze, wspiera rodziny zastępcze, a także prowadzi DOM - Dziecięcy Ośrodek Wsparcia. W debacie wzięli udział między innymi: rodzice zastępczy, pracownicy MOPR-ów, MOPS-ów, PCPR-ów, przedstawiciele organizacji pozarządowych, kandydaci na rodziców zastępczych i osoby dla których jest ważne wsparcie dziecka w kryzysie. Obecni byli specjaliści z całej Polski od Szczecina, przez Gdańsk, Wrocław, Warszawę, Kraków po Podkarpacie. Specjaliści z zakresu psychologii, pedagogiki oraz rodzice zastępczy podkreślali problemy z jakimi muszą zmierzyć się dzieci - z traumą odrzucenia oraz przeniesieniem w całkiem nowe środowisko. Głównym celem debaty była promocja i poprawa funkcjonowania rodzicielstwa zastępczego w Polsce. Uczestnicy dyskutowali jak wspierać i umacniać istniejące rodziny zastępcze oraz zachęcić potencjalnych kandydatów do zakładania nowych rodzin zastępczych. Podjęcie się pieczy zastępczej nie jest prostym zadaniem. Wymaga dosłownie wielkiego serca dla dzieci. O pracy z kandydatami na rodziców zastępczych podczas debaty opowiadała Jadwiga Jagieło - Prezes Fundacji Wielkie Serce dla Dzieci. Poruszano kwestie wsparcia w całym procesie - zarówno kandydaci na rodziców zastępczych jak i istniejące już rodziny potrzebują wsparcia instytucjonalnego i profesjonalnego w swoich decyzjach i codziennym funkcjonowaniu.

Uczestnicy debaty byli zgodni, że konieczne jest pozytywne pokazywanie rodzicielstwa zastępczego, w tym na podstawie prawdziwych historii (oczywiście z zanonimizowaniem danych wrażliwych). Przedstawiciele rodzin zastępczych podzielili się z innymi swoimi doświadczeniami i przeżyciami oraz pokazywali jak zostanie rodzicem zastępczym zmieniło ich życie. Zaznaczono, że dobrym rozwiązaniem byłyby też praktyki np. dla studentów pedagogiki w rodzinach zastępczych. Kolejnym omawianym aspektem było to, że kiedy do rodziny przyjmowane są dzieci tzw. ”pokrzywdzone”, szczególnie powinniśmy zwracać uwagę na potrzeby dzieci biologicznych, aby umiały się odnaleźć w nowej dla nich sytuacji. Dlatego wsparciem systemowym powinna być objęta cala rodzina, jako środowisko wsparcia i wychowania dziecka przyjętego w pieczę. Ciekawym tematem dyskusji była kwestia organizacji pozarządowych, które mogą wspierać pieczę zastępczą. Właśnie takie organizacje mogą pomagać w pozyskiwaniu rodzin zastępczych, a także wspierać rodziny już istniejące zarówno pod względem merytorycznym jak i prawnym czy rzeczowym. Fundacja Wielkie Serce dla Dzieci organizuje np. spotkania rodzin - integracja, wsparcie, warsztaty i szkolenia adresowane do rodziców, nauczycieli, pracowników OPZ, dotyczące potrzeb dziecka, które ma ze sobą bagaż trudnych doświadczeń, oraz wsparcie rzeczowe rodzin, a także pośrednictwo w darowiznach.

Więcej o działaniach Fundacji dowiecie się na stronie: TUTAJ

Portal miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które są niezwiązane z tematem, zawierają wulgaryzmy, reklamy czy też treści obrażające inne osoby. Użytkowniku ponosisz odpowiedzialność za treść swoich komentarzy zgodnie z Polskim Prawem oraz normami obyczajowymi.

50000 Pozostało znaków