Praktyczny Kurs Winiarstwa jest sztandarowym projektem Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle, której założycielem jest Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa "Galicja Vitis". Partnerem organizacyjnym i finansowym PAW jest Miasto Jasło.
Wszystkie działania szkoleniowe PAW, również Praktyczny Kurs Winiarstwa, nie są na działaniami komercyjnymi nastawionymi na zysk. Dzięki wsparciu finansowemu samorządu Jasła, szkolenia mogą być wyceniane poniżej kosztów organizacyjnych, co w znaczącym stopniu zwiększa dostępność działań prowadzonych PAW.
Praktyczny Kurs Winiarstwa jest dedykowany w pierwszej kolejności posiadaczom winnic, a także osobom, które w najbliższym czasie zamierzają założyć taką uprawę i zająć się produkcją win gronowych. Celem Kursu jest wykształcenie winiarzy praktyków, którzy poradzą sobie samodzielnie z uprawą winnicy i wyrobem wina na profesjonalnym poziomie.
Kurs obejmuje łącznie 320 godzin wykładów, podzielonych na 20 zjazdów weekendowych (po 16 godzin każdy), z czego niemal połowę będą stanowić zajęcia praktyczne, odbywające się w winnicy i winiarni. Program kursu jest przystosowany do cyklu wegetacyjnego winorośli i sezonowego cyklu produkcji wina, aby jego uczestnicy mogli w praktyce przećwiczyć wszystkie zabiegi w winnicy i etapy wyrobu wina. Na potrzeby Kursu zostanie udostępniona winnica doświadczalna o powierzchni 1 ha, na której uprawianych jest 25 odmian winorośli oraz profesjonalna przetwórnia o powierzchni 220 m2 z zapleczem socjalnym, sanitarnym oraz laboratorium. Planowanym miejscem wykładów teoretycznych jest Pałac Sroczyńskich w Jaśle (siedziba Medyczno - Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego). W najbliższej okolicy znajduje się market spożywczy i czynny także w weekendy bar z tanimi i smacznymi obiadami. Część zajęć praktycznych będzie odbywać się w laboratoriach mikrobiologii i fitopatologii Wydziału Biologiczno-Rolniczego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pracownicy naukowi UR będą także wykładowcami Kursu. W chwili obecnej przygotowywane jest odpowiednie porozumienie w tej sprawie.
W ramach czesnego uczestnicy otrzymają oprócz 320 godzin wykładów, także dodatkowe praktyki, seminaria z udziałem wykładowców zagranicznych, profesjonalnie przygotowane materiały szkoleniowe oraz dyplom ukończenia kursu. Podczas każdego zjazdu zapewniamy serwis kawowy (kawa, herbata, woda mineralna, przekąski).
Zasady rekrutacji na Kurs podane są na stronie www.akademiawina.org w zakładce „Kursy i szkolenia / Zgłoszenie/rejestracja”. W celu dokonania zgłoszenia należy korzystać z formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na stronie.
Liczba miejsc na Kursie - 25. Termin zgłoszeń kandydatów - do końca 2014 roku.
Po zakończeniu przyjęć zostanie przeprowadzona weryfikacja kandydatów, podczas której w pierwszej kolejności będzie brana pod uwagę kolejność zgłoszeń, a następnie stopień zaawansowania zawodowego kandydatów. Po weryfikacji zgłoszeń powiadomimy kandydatów pocztą elektroniczną o przyjęciu na Kurs - dopiero wtedy będzie można dokonywać wpłat na rachunek bankowy:
Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa "Galicja Vitis"
Bank Gospodarki Żywnościowej S.A.
64 2030 0045 1110 0000 0382 1820
W załączniku do niniejszej informacji podany jest program tematyczny Kursu, a w poniższej tabelce terminy 20 zjazdów weekendowych. Skład osobowy kadry dydaktycznej zaprezentowany jest w zakładce "O nas / Wykładowcy Akademii" (skład będzie jeszcze uzupełniony o wykładowców z Uniwersytetu Rolniczego). Na zajęcia seminaryjne zapraszani będą także wykładowcy zagraniczni. Terminarz zjazdów z przypisanymi do nich tematami wykładów oraz wykładowcami otrzymają kandydaci po dokonaniu wpłaty.
Bardziej szczegółowe informacje na temat Praktycznego Kursu Winiarstwa można uzyskać pisząc na adres:
Portal miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które są niezwiązane z tematem, zawierają wulgaryzmy, reklamy czy też treści obrażające inne osoby. Użytkowniku ponosisz odpowiedzialność za treść swoich komentarzy zgodnie z Polskim Prawem oraz normami obyczajowymi.
Zgłoszenie