We wtorek w Brukseli 22 kraje Unii Europejskiej podpisały umowę międzynarodową o ustanowieniu Sądu Patentowego. Polski rząd nadal nie podjął w tej sprawie decyzji i z tej racji wśród tych państw nie ma Polski.
Oczywiście nie oznacza to, ze Polska nie będzie mogła przystąpić do jednolitego patentu w późniejszym terminie. Na chwilę obecną większość pracodawców, ekspertów, polityków uważa, że byłoby to dla Polski nieopłacalne. Oprócz Polski umowy nie podpisały również: Bułgaria, Czechy, Hiszpania.
Czy Polski rząd podejmie decyzję w sprawie podpisania umowy? Jeśli tak, to kiedy to nastąpi? Niestety na dzień dzisiejszy wiceminister gospodarki nie potrafi udzielić odpowiedzi na te pytania. Polscy przedsiębiorcy będą mogli chronić swoje rozwiązania poprzez patent składany w Polsce albo w każdym z krajów Unii Europejskiej z osobna.
Wielu ekspertów jest zdania, że jednolity patent europejski jest niekorzystny dla Polski ze względu na faworyzowanie dużych koncernów, a nasz gospodarka oparta jest na małych i średnich przedsiębiorstwach.
Według przewidzeń Komisji Europejskiej, pierwszy jednolity patent będzie wydany w kwietniu 2014 roku, o ile do listopada tego roku co najmniej 13 krajów Unii ratyfikuje międzynarodową umowę ws. Jednolitego Sądu Patentowego.
Blisko 30 lat trwa spór o to, czy Europa powinna wprowadzić takie rozwiązanie.
Anna Dziura
Portal miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które są niezwiązane z tematem, zawierają wulgaryzmy, reklamy czy też treści obrażające inne osoby. Użytkowniku ponosisz odpowiedzialność za treść swoich komentarzy zgodnie z Polskim Prawem oraz normami obyczajowymi.
Zgłoszenie