Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Pistolet

Co jest lepsze – rewolwer czy pistolet?

Co jest lepsze – rewolwer czy pistolet?

Broń krótką dzieli się na dwa podstawowe rodzaje, do których zalicza się pistolety i rewolwery. Osoby, które nie miały jednak do czynienia ze strzelectwem, mogą mieć problem z rozróżnieniem tych dwóch przedmiotów. Różnice między nimi są istotne i dotyczą chociażby ich budowy, sposobu ładowania czy konserwacji. Każda z tych broni ma swoje wady i zalety. Warto więc poznać podstawowe różnice między tymi przedmiotami i dopiero wtedy dokonać decyzji dotyczącej zakupu którejś z nich. Co jest więc lepsze? Rewolwer czy pistolet? Podpowiadamy.


Czym jest rewolwer?

Rewolwer znacznie różni się budową od pistoletu. Ten typ broni oparty jest o bębenek nabojowy, który może mieścić od 5 do 8 nabojów. Podczas strzelania obraca się on i wówczas kolejne naboje ustawiane są naprzeciwko lufy. Kiedy te się skończą, wówczas należy wyrzucić puste łuski i za pomocą specjalnego ładownika lub ręcznie, załadować kolejne. Rewolwery wymagają więc poświęcenia więcej czasu na wymianę nabojów, niż ma to miejsce w przypadku pistoletów, kiedy wystarczy tylko zmienić magazynek.

Mechanizmy, jakie stosuje się obecnie w rewolwerach, są różne. Najpopularniejszy to jednak typu SA/DA, czyli mechanizm spustowo-uderzeniowy. Może on działać poprzez naciśnięcie spustu, który napina i zwalnia kurek lub manualnie, przez odciągnięcie kurka, a potem zwolnienie go za pomocą spustu. Dostępne są również rewolwery SA i DA. Zastosowanie rewolwerów jest bardzo szerokie. Zazwyczaj to właśnie na ten typ broni stawiają osoby początkujące, ponieważ jest łatwiejsza w obsłudze i ma mniejsze odrzut niż pistolet. Może być stosowana zarówno w strzelectwie sportowym, jak i w celach obronnych. Rewolwery są też łatwiejsze w utrzymaniu i nie wymagają tak pracochłonnej konserwacji jak pistolety.


Czym jest pistolet?

Pistolety różnią się od rewolwerów nie tylko konstrukcją i zasadą działania, ale również zastosowaniem i sposobem konserwacji. Warto zwrócić szczególną uwagę na inną konstrukcję tego typu broni. Większość pistoletów działa na zasadzie opartej o tzw. krótki odrzut lufy. Wykorzystuje się tutaj energię gazów prochowych do przeładowania broni. Pistolet posiada magazynek, w którym umieszczone są naboje. Jest on ładowany nabojami przed użyciem i znajduje się pod lufą. Po odciągnięciu spustu nabój jest odprowadzany do lufy za pomocą mechanizmu zamka. Po każdym strzale broń jest od razu gotowa do ponownego użycia. Pistolety są najczęściej wykorzystywane przez wojsko i policję, ale także przez osoby cywilne do samoobrony. Ze względu na ich złożoną budowę, wymagają jednak odpowiedniej konserwacji. Dlatego posiadając ten typ broni, należy szczególnie dbać o mechanizm zamka, a także magazynek.

 

Artykuł sponsorowany