81. rocznica Akcji „Pensjonat” i XII Marsz Wolności im. Pułkownika Stanisława Dąbrowy-Kostki

Zapraszamy do udziału w 81. rocznicy Akcji „Pensjonat” i XII Marszu Wolności im. Pułkownika Stanisława Dąbrowy-Kostki

W poniedziałek 5 sierpnia 2024 r., o godzinie 20 pod Pomnikiem Armii Krajowej przy ul. Staszica w Jaśle rozpoczną się miejskie obchody upamiętniające 81. rocznicę akcji uwolnienia więźniów w Jaśle i XII Jasielski Marsz Wolności im. Pułkownika Stanisława Dąbrowy-Kostki, ku czci uczestników i ofiar tej Akcji pod kryptonimem „Pensjonat”.

81. rocznica Akcji „Pensjonat”

Na początku wydarzenia, Hasłem Wojska Polskiego uczcimy pamięć osób biorących udział w Akcji, a przedstawiciele organizatorów po odegraniu Hejnału Miasta Jasła oddadzą honory przed pomnikiem. Następnie w montażu słowno-muzycznym harcerze i uczestnicy uroczystości przypomną historię wydarzeń sprzed 81 lat. Z zapalonymi pochodniami ok. 20.50 harcerze poprowadzą chodnikami jasielskich ulic uczestników Marszu trasą „odskoku” żołnierzy Kedywu AK wyprowadzających więźniów w kierunku Żółkowa, by ok. 21.20 na placu przed kościołem w Jaśle-Żółkowie pomodlić się w intencji Uczestników i Ofiar Akcji „Pensjonat”, zapalić symboliczny ogień pamięci, odczytać okolicznościowy apel uczestników Jasielskiego Marszu Wolności i odśpiewać, ze specjalnie przygotowanych śpiewników kilka pieśni żołnierskich i partyzanckich. Marsz zakończy się ok. godziny 22.15, po czym uczestnicy na własną rękę wracają do domów. Za udział, a szczególnie za powrót osób niepełnoletnich organizatorzy nie biorą odpowiedzialności. Powinni być oni pod opieką rodziców, nauczycieli, instruktorów harcerskich lub innych upoważnionych przez rodziców, pełnoletnich opiekunów.

XII Marsz Wolności im. Pułkownika Stanisława Dąbrowy-Kostki

Zapraszamy osoby, które w ten sposób chcą upamiętnić to ważne wydarzenie. Marsz od pierwszej edycji nakierowany był na neutralność polityczną oraz na to, aby obchody rocznicy nie były przesadnie patetyczne.

Organizatorami obchodów i Jasielskiego Marszu Wolności są: Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, Komenda Hufca ZHP im. Rodziny Madejewskich w Jaśle, Miasto Jasło i Jasielski Dom Kultury we współpracy z Parafią Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Jaśle.

To wydarzenie patriotyczne odbywa się pod patronatem honorowym Burmistrza Miasta Jasła.