Masz pytania o park narodowy? Zadaj je nam!

W Polsce istnieją 23 parki narodowe. Łącznie zajmują ok. 1% powierzchni kraju. Ostatni park został utworzony w 2001 r. Obecnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozważa utworzenie kolejnych parków narodowych oraz powiększenie obszaru niektórych już istniejących. Wynika to z faktu, że w Polsce mamy wciąż miejsca o wyjątkowych walorach przyrodniczych, a ich ochrona prawna pomoże zachować je dla przyszłych pokoleń Polek i Polaków.

Funkcjonowanie parku narodowego to jednocześnie możliwości i ograniczenia – szczególnie dla lokalnych społeczności. Oprócz ustawowych generalnych regulacji każdy park narodowy ma jeszcze swoje szczegółowe zasady funkcjonowania. Czasem to, co jest dozwolone w jednym parku narodowym, może być zabronione w innym. To, co może być niedostępne w jednym, inny park może oferować mieszkańcom okolicy. Parki są różne i różnorodne!

Jednocześnie nadal panuje wiele niedomówień i wątpliwości na temat parków narodowych - a my chcielibyśmy pomóc je rozwiać, by ochrona przyrody była zrozumiała i cieszyła się wsparciem.

Jeśli jest coś, co chciał(a)byś wiedzieć więcej o funkcjonowaniu parku narodowego, lepiej rozumieć jakieś aspekty – zapytaj nas o to!

Za kilka tygodni przygotujemy odpowiedzi na otrzymane pytania i prześlemy je mailem do osób, które zostawią nam swój adres e-mail. Planujemy też webinar, podczas którego omówimy najciekawsze tematy.

Czekamy na Twoje pytania – pisz śmiało! Masz pytania o park narodowy? Zadaj je nam! (actionnetwork.org)

Portal miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które są niezwiązane z tematem, zawierają wulgaryzmy, reklamy czy też treści obrażające inne osoby. Użytkowniku ponosisz odpowiedzialność za treść swoich komentarzy zgodnie z Polskim Prawem oraz normami obyczajowymi.