Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Featured

Propozycja warsztatów dla dzieci i młodzieży w Generatorze Nauki w Jaśle

warsztaty generator nauki jasło 2024

 

Czy nauka poza murami szkoły jest możliwa? Odpowiedź znajdziesz w GEN-ie!

Nowy rok szkolny, to nowe wyzwania i możliwości. Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, rozpoczną niebawem kilkumiesięczną kampanię, w której stawką są: wiedza, kompetencje i umiejętności. Dzieci i młodzież mogą zdobyć je nie tylko podczas godzin spędzonych w szkolnych ławkach. Doskonałym uzupełnieniem dla edukacji szkolnej są warsztaty popularnonaukowe, kreatywne (DIY), programowania z klockami LEGO, przyrodnicze, majsterkowania i gier planszowych, które Generator Nauki GEN z powodzeniem oferuje młodym mieszkańcom Jasła i regionu. Nowe scenariusze zajęć już czekają na głodnych wiedzy i dobrej zabawy pasjonatów nauki.

Działalności Generatora Nauki GEN przyświeca jeden zasadniczy cel, jakim jest popularyzacja nauki i wiedzy o otaczającym nas świecie. Do tej pory, zdążyło się o tym przekonać wielu uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych nie tylko z Jasła i okolicznych miejscowości, lecz także z wielu zakątków południowo-wschodniej części Polski. Warsztaty popularnonaukowe, kreatywne (DIY), przyrodnicze, majsterkowania, czy też programowania z klockami LEGO w GEN-ie to niepowtarzalna okazja do świetnej zabawy z nauką i zdobycia nowych umiejętności. W nowym roku szkolnym 2024/25 na dzieci i młodzież czekać będą zupełnie nowe scenariusze zajęć.

Oferta warsztatów dla dzieci i młodzieży adresowana jest zarówno do grup zorganizowanych (np. wycieczek szkolnych), jak też osób indywidualnych. Zajęcia odbywają w dniach od wtorku do piątku przed południem (godz. 9.30 i 11.00) oraz po południu (godz. 15.30).

Baw się i programuj z legendarnymi klockami

Programowanie z klockami LEGO umożliwia poznanie nowych technologii, wspomaga rozwój kreatywności i zdolności manualnych u dzieci i młodzieży. Uczy logicznego myślenia i poszukiwania rozwiązań problemów, na które młodzi adepci programowania mogą natknąć się na etapie budowy modelu, czy też prób wprawienia go w ruch. Warsztaty programowania z klockami LEGO w GEN to świetna forma zajęć dla uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych.

Zestawy LEGO Education SPIKE Prime to doskonałe narzędzie zarówno do zabawy, jak też nauki kodowania. Wprowadzanie w ruch zróżnicowanych modeli daje młodym programistom mnóstwo satysfakcji. Na nowy rok szkolny 2024/25 nasi edukatorzy przygotowali kilkanaście różnych scenariuszy zajęć. Tematy warsztatów programowania z klockami LEGO w GEN przedstawiają się następująco:

  • Robotyczny rowerzysta”,

  • Super sprzątacz”,

  • Walking robot”,

  • Samochód wyścigowy”,

  • Skoczek”,

  • Sejf pilnie strzeżony”,

  • Pies Kiki”,

  • Breakdancer”,

  • Synoptyk”,

  • Gra logiczna”,

  • Wskaźnik wiatru”.

Z chemią i fizyką za pan brat

Nauka chemii i fizyki wcale nie musi być domeną licealistów, studentów, czy też profesorów wyższych uczelni. Za doskonały przykład mogą posłużyć zajęcia dla dzieci w Laboratorium Małego Naukowca. Dla dzieci z klas I-III każde warsztaty popularnonaukowe to fascynująca podróż do pełnego niespodzianek świata doświadczeń i eksperymentów naukowych. Do ich przeprowadzenia wykorzystywane są między innymi produkty i substancje, które znaleźć można w każdym domu.

Dzieci, dzięki udziałowi w zajęciach poznają tajniki zjawisk fizycznych i reakcji chemicznych. Solidna dawka wiedzy sprawi, że wiele zagadnień nie będzie miało przed nimi żadnych tajemnic. Młodzi „laboranci” dowiedzą się jakie zasady rządzą różnymi zjawiskami fizycznymi i chemicznymi.

W świecie fauny i flory

W ofercie warsztatowej Generatora Nauki GEN nie mogło zabraknąć również cieszących się dużą popularnością zajęć przyrodniczych. Warsztaty, których głównym motywem są nauki biologiczne i szeroko rozumiana edukacja ekologiczna adresowane są do dzieci z klas I-III. O tym, że warsztaty przyrodnicze znalazły się w ofercie Generatora zdecydowało wiele czynników. Wystarczy wspomnieć, że budynek Generatora jest domem dla małej rodziny pszczelej (od maja do września), kolonii mrówek żniwiarek i afrykańskich ślimaków olbrzymich.

Tematyka warsztatów, w głównej mierze opiera się na zagadnieniach związanych z życiem i działalnością pszczół. Uczestnicy zajęć mogą dowiedzieć między innymi tego czym jest pyłek i w jaki sposób pszczoły go przenoszą? Kto rządzi w ulu? Czy też jakie zagrożenia czyhają współcześnie na te pożyteczne żółto-czarne owady. Dzieci, na własne oczy mogą zobaczyć konstrukcję ula, a w sezonie pszczelim obserwować z bliska życie pszczelej rodziny i poczuć jej ciepło. Co więcej, w ramach zajęć tworzą pachnące świece z prawdziwego wosku pszczelego oraz magnesy na lodówkę, które mogą zabrać z sobą do domu.

Młodzi i kreatywni

Generator Nauki GEN jest miejscem, gdzie swoje miejsce znajdą nie tylko pasjonaci nauki i nowych technologii. W ofercie nowoczesnego centrum nauki znalazły się bowiem kreatywne warsztaty plastyczne (DIY). Zajęcia te rozwijają wyobraźnię dziecka, wspomagają rozwój zdolności manualnych, uczą cierpliwości i pracy w zespole. Warsztaty adresowane są do sześciolatków i dzieci uczęszczających do klas I-III. Co więcej, od września br. do programu powracają popołudniowe zajęcia, w ramach cyklu „Kreatywne czwartki”.

O atrakcyjności warsztatów, w ramach których najmłodsi goście GEN-u mogą w sposób nieskrępowany puścić wodze fantazji, świadczy zróżnicowanie tematyki zajęć oraz technik plastycznych, jakie dzieci wykorzystują w tworzeniu niepowtarzalnych prac.

Młotki w dłoń!

Wakacyjne warsztaty w GEN pokazały, że stałe miejsce w ofercie Generatora, należy się także młodym majsterkowiczom, którzy skłonni są do zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nic więc dziwnego, że majsterkowanie cieszy się coraz większą popularnością wśród najmłodszych gości Generatora Nauki GEN. Warsztaty majsterkowania uczą cierpliwości, koncentracji, odpowiedzialności oraz wpływają pozytywnie na rozwój psychomotoryczny dziecka.

Warsztaty, podczas których dzieci sięgają po młotki, kombinerki i inne narzędzia to sprawdzony sposób na świetną zabawę. Majsterkowanie otwiera przed uczniami klas I-III niemal nieograniczone możliwości. Edukatorzy Generatora przygotowali mnóstwo fascynujących scenariuszy zajęć, których efektem będzie powstanie niesamowitych konstrukcji z drewna, kartonu, plastikowych rurek, gumek recepturek, gwoździ i wielu innych materiałów. „Gra zręcznościowa DIY”, „most z drewna”, „samochodzik wyścigowy z napędem”, „robotyczna dłoń”, „rakieta kosmiczna”, to tylko niektóre z wybranych tytułów warsztatów, w których każdego dziecko znajdzie mnóstwo radości i satysfakcji.

W świecie nowych technologii

Od kilku miesięcy Generator Nauki GEN może pochwalić się wyposażoną w nowoczesny sprzęt pracownią wirtualnej rzeczywistości i druku 3D. Fani nowych technologii chętnie odwiedzają ją przy każdej nadarzającej się okazji, aby wziąć udział w pokazach VR i druku 3D. W nowym roku szkolnym będą mogły skorzystać z niej bezpłatnie zarówno grupy zorganizowane (np. klasy szkolne), jak też uczestnicy popołudniowych zajęć, na które prowadzone są zapisy indywidualne.

GEN dysponuje dwudziestoma zestawami gogli VR dzięki którym możliwe jest oglądanie filmów 360 stopni oraz korzystanie z ciekawych aplikacji, w tym także edukacyjnych. W pracowni znajdują się również dwie drukarki 3D: PRUSA MK4 i PRUSA Mini. Dzięki nim dzieci mogą wkroczyć do fascynującego świata obsługi drukarek 3D, projektowania przestrzennego i prototypowania.

W przypadku grup zorganizowanych warunkiem uczestnictwa w pokazach jest dokonanie rezerwacji i zakupu biletów na zwiedzanie Strefy Ekspozycyjnej.

Spotkajmy się nad planszą

Receptą na nudę, szczególnie tę jesienną i zimową, kiedy popołudnia dłużą nam się w nieskończoność, są wizyty w Mediatece. W tej strefie niepodzielnie królują gry planszowe, choć można tutaj znaleźć również stanowiska komputerowe i konsolę do gier wideo.

Gra w planszówki to nie tylko świetna zabawa i sposób na spędzenie czasu w gronie przyjaciół i rodziny. Nad planszą rodzą się prawdziwe przyjaźnie. To także okazja do tego, aby oderwać się od codziennej rutyny i przenieść się do świata fantazji. Uczestnicy warsztatów gier planszowych nie tylko uczą się zasad wybranych gier, lecz sami próbują swoich sił w ich projektowaniu.

Z oferty warsztatów popularnonaukowych, kreatywnych, przyrodniczych, majsterkowania, programowania z klockami LEGO i gier planszowych mogą skorzystać:

  • grupy zorganizowane (np. wycieczki szkolne),

  • uczestnicy indywidualni.

Warsztaty dla grup zorganizowanych odbywają się od wtorku do piątku w godz. 9.30 – 10.30 i 11.00 – 12.00.

Wtorek – Laboratorium Małego Naukowca
Środa – warsztaty przyrodnicze | warsztaty majsterkowania
Czwartek – programowanie z klockami LEGO
Piątek – kreatywne warsztaty plastyczne | warsztaty gier planszowych (bezpłatne)

Szczegółowe informacje o ofercie i harmonogramie warsztatów dla grup zorganizowanych uzyskasz pod numerem tel. 13 448 25 00.

Warsztaty dla uczestników indywidualnych odbywają się od wtorku do piątku w godz. 15.30 – 16.30 (na przemian co 2 tygodnie).

Wtorek – Laboratorium Małego Naukowca | warsztaty majsterkowania
Środa – warsztaty przyrodnicze | świat nowych technologii (bezpłatne)
Czwartek – programowanie z klockami LEGO | kreatywne warsztaty plastyczne („Kreatywne czwartki”)
Piątek – warsztaty gier planszowych (bezpłatne)

Szczegółowy harmonogram warsztatów sprawdzisz tutaj > HARMONOGRAM – UCZESTNICY INDYWIDUALNI

Nie zwlekaj i zarezerwuj termin już dzisiaj! Zapisy pod numerem tel. 13 448 25 00.

Generator Nauki GEN