Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Noc Spadających Gwiazd

Noc Spadających Gwiazd


“Noc Spadających Gwiazd” w Jaśle


Szykujcie się na zapierającą dech w piersiach “Noc Spadających Gwiazd”


Na przygodę z nauką zawsze jest dobra pora. Za doskonały przykład mogą posłużyć nocne obserwacje nieba. Możecie nam wierzyć. Sprawdziliśmy to w praktyce, kiedy to wspólnie z pasjonatami astronomii obserwacyjnej zachwycaliśmy się widokiem Księżyca. Teraz chcemy Was zaprosić do nocnych obserwacji Perseidów. Spektakl spadających gwiazd odbędzie się już 14 sierpnia br. na Górce Gorajowickiej. Szykujcie się na solidną dawkę wiedzy o Kosmosie i niezapomnianych wrażeń. 
Kiedy w maju zaprosiliśmy Was do nocnych obserwacji nieba, okazało się, że w Jaśle i okolicach nie brakuje osób, które za nic mają sobie nieprzespane noce, gdy w grę wchodzi odkrywanie tajemnic Kosmosu. Dlatego też postanowiliśmy kuć żelazo póki gorące i wspólnie z Kosmiczną Akademią zorganizować wydarzenie, jakiego w Jaśle jeszcze nie było. Mowa o “Nocy Spadających Gwiazd”, podczas której obserwować będziemy Perseidy. Doskonale wiemy, że od wielu miesięcy ostrzycie sobie zęby na ten zapierających dech w piersiach nocny spektakl. Na Górce Gorajowickiej spotkamy się 14 sierpnia br. Początek kosmicznej imprezy zaplanowaliśmy na godz. 18.00. 


“Noc Spadających Gwiazd” będzie świetną okazją do tego, aby rozpocząć przygodę z astronomią obserwacyjną. Na wszystkie pytania dotyczące nocnych obserwacji nieba oraz Kosmosu z radością odpowie Robert Nowakowski, charyzmatyczny popularyzator nauki i założyciel Kosmicznej Akademii. Gwoździem programu będą rzecz jasna nocne obserwacje Perseidów, czyli roju meteorów. To jednak nie wszystko, co przygotowaliśmy z myślą o uczestnikach wydarzenia. W środowy wieczór i noc z powodzeniem będziecie mogli obserwować również Słońce, Księżyc, galaktyki i mgławice. Jakby tego było mało, to dzięki wykorzystaniu teleskopu cyfrowego Seestar S-50 i darmowej aplikacji na swoich smartfonach zarejestrujecie niepowtarzalne obrazy obiektów znajdujących się w przestrzeni kosmicznej.


Zanim jednak zapadnie zmrok, dzieci wcielą się w rolę zdobywców Kosmosu. Punktualnie o godz. 18.00 rozpocznie się zabawa z wystrzeliwaniem rakiet, które najmłodsi pasjonaci nauki i technologii skonstruują podczas przedpołudniowych warsztatów w Generatorze Nauki GEN (ul. Bednarska 2). Startowi rakiet towarzyszyć będzie dym z wytwornicy imitujący start rakiety. Rodzinne warsztaty z budowy rakiet odbędą się 14 sierpnia w godz. 10.00 - 11.00 i 11.30 - 12.30. Zapisy prowadzimy pod numerem tel. 13 448 25 00. Liczba miejsc jest ograniczona. Udział w warsztatach jest płatny (15 zł/od osoby). Zapraszamy dzieci w wieku 6-12 lat. 


Punkt obserwacyjny, który z dziecinną łatwością znajdziecie przy jasielskiej winnicy (ul. Na Kotlinę) będzie naszpikowany sprzętem laboratoryjnym i urządzeniami ze świata nowych technologii. Dzieci będą wniebowzięte możliwością prowadzenia obserwacji meteorytów, minerałów i skamieniałości pod mikroskopem. Co więcej, nie zabraknie również kilku stanowisk wirtualnej rzeczywistości, a co za tym idzie aplikacji i filmów VR o kosmosie, przyrodzie i dinozaurach.

 

Na łasuchów o kosmicznym apetycie czekać będzie strefa gastronomiczna, w której znajdziecie gwiezdne przekąski i lody. 
Nie musicie też martwić się o miejsca parkingowe. Samochód będziecie mogli zaparkować na placu przy siedzibie MPGK w Jaśle (ul. Na Kotlinę 33). Na trasie Generator Nauki GEN - Górka Gorajowicka (winnica miejska) - Generator Nauki GEN kursował będzie autobus Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Jaśle. Odjazdy z przystanku GEN odbędą się o godz. 18.00, 19.45 i 21.30. Odjazdy z Górki Gorajowickiej zaplanowaliśmy na godz. 20.00, 21.45, 23.30. Cena biletu za przejazd wynosi 3 zł/od osoby (nie obowiązują ulgi).


Generator Nauki GEN