Przestępstwa z wykorzystaniem cudzego dokumentu tożsamości są nieograniczone.
Osoba posługująca się naszym dokumentem może wyłudzić kredyt, wziąć pożyczkę, czy też dokonać zakupu ratalnego, który może nas narazić na nieprzyjemne konsekwencje. Pamiętajmy! W przypadku utraty dokumentu niezwłocznie zastrzeżmy je w banku, co uniemożliwia wykorzystanie ich przez inne osoby.
Codziennie, kilkadziesiąt osób w różny sposób traci dokumenty, co może być początkiem dużych nieprzyjemności. Przestępcy, wykorzystując cudzy lub podrobiony dokument mają nieograniczone możliwości, mogą m.in. wyłudzić pożyczkę, zawrzeć różnego rodzaju umowy, czy też dokonać zakupów ratalnych i to w imieniu osoby, której dokumentem się posłużono. Dlatego zastrzeżenie dokumentu, który utraciliśmy, staje się niezwykle ważne. Pozwala to uniknąć wielu problemów oraz strat finansowych. W przypadku, utraty karty bankomatowej powinniśmy to zgłosić w banku, a gdy utrata nastąpiła w wyniku kradzieży, powinniśmy także powiadomić policję. Nigdy, nie powinniśmy bagatelizować tej sytuacji, twierdząc, że z wyrobieniem nowego dokumentu nie będzie problemu.
Najważniejsze dokumenty, które powinniśmy zastrzegać po utraceniu, to: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, książeczka wojskowa i marynarska, dowód rejestracyjny, karta stałego pobytu. Zastrzegana powinna być także karta kredytowa.
Jeśli nie korzystamy z usług banków, możemy udać się do takiego banku, który zdecydował się na zastrzeganie dokumentów wszystkich obywateli. Listę tych instytucji oraz informację w tym zakresie można znaleźć na stronie www.dokumenty zastrzezone.pl. Poprzez system DOKUMENTY ZASTRZEŻONE informacja trafi do banków i firm, które identyfikują obsługiwane osoby na podstawie dokumentów tożsamości i uczestniczą w systemie, z którego korzystają Banki, a także operatorzy telefonii komórkowych, czy Poczta Polska.
Jak chronić swoje dokumenty?
-Nigdy nie pożyczaj nikomu swoich dokumentów,
- Nie zostawiaj ich bez nadzoru,
- Bądź czujny: nie pozwalaj kopiować dowodu za każdym razem, gdy ktoś tego żąda. Kopie dowodu przekazuj wyłącznie zaufanym instytucjom w uzasadnionych przypadkach.
- Nigdy pod żadnym pozorem nie oddawaj dowodu osobistego w zastaw.
- Nie podawaj danych obcej osobie, która prosi o nie przez telefon.
Co zrobić po utracie dokumentów?
- Natychmiast zastrzec je w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.
- W przypadku kradzieży powiadomić Policję.
Gdzie zastrzec dokumenty?
W placówce banku.
Portal miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które są niezwiązane z tematem, zawierają wulgaryzmy, reklamy czy też treści obrażające inne osoby. Użytkowniku ponosisz odpowiedzialność za treść swoich komentarzy zgodnie z Polskim Prawem oraz normami obyczajowymi.
Zgłoszenie