Na zmianę miejsca zatrudnienia możemy zdecydować się praktycznie zawsze. To, czy przebranżowienie w ogóle się uda i będzie dla nas korzystne, zależy od tego, jak dobrze przygotujemy się do nowego zawodu. Załóżmy, że chcemy zacząć pracę jako operator wózka widłowego. To świetny zawód, który daje nie tylko świetne możliwości rozwoju, ale także realną szansę na wyższe zarobki. Sprawdźmy, jakie są wymagane kwalifikacje i średnie zarobki na takim stanowisku.
Czym zajmuje się operator wózka widłowego?
Praca operatora wózka widłowego polega przede wszystkim na transportowaniu towarów z miejsca na miejsce. Specjalista z uprawnieniami i kwalifikacjami do prowadzenia wózków widłowych najczęściej znajduje zatrudnienie w dużych halach przemysłowych, magazynach oraz w firmach przeładunkowych zajmujących się logistyką i transportem.
Standardowe obowiązki operatora wózka widłowego to:
- bezpieczna i zgodna z przepisami obsługa sprzętu,
- załadunek i rozładunek towarów,
- wymiana butli gazowej w wózku widłowym, o ile to konieczne,
- uzupełnianie dziennika konserwacji sprzętu,
- dbanie o prawidłowy stan techniczny wózka widłowego.
Do obowiązków operatora wózka widłowego zaliczamy też dbałość o bezpieczeństwo w miejscu pracy oraz wytyczanie dróg transportu towarów tak, aby poruszanie się wózkiem widłowym nie stanowiło zagrożenia dla innych pracowników np. w hali magazynowej.
A zatem praca operatora wózka widłowego jest niezwykle absorbująca, odpowiedzialna i wymagająca maksymalnego skupienia. Jeśli chcemy znaleźć nową pracę na takim stanowisku, możemy przejrzeć propozycje zatrudnienia przez agencję pracy – dzięki temu zyskujemy realną szansę na szybsze podpisanie umowy z nowym pracodawcą.
Jakie są wymogi do objęcia pracy jako operator wózka widłowego?
W Polsce bez uprawnień można korzystać wyłącznie z wózków transportowych, czyli tzw. paleciaków. Większe pojazdy takie, jak elektryczne i spalinowe wózki widłowe wymagają od operatora posiadania uprawnień, czyli zdanego egzaminu państwowego przygotowywanego przez Komisję Urzędu Dozoru Technicznego.
Podstawowe wymogi potrzebne do uzyskania kwalifikacji do obsługi wózków widłowych to:
- minimum 18 lat,
- predyspozycje do kierowania pojazdami specjalistycznymi,
- umiejętność podejmowania szybkich decyzji,
- respektowanie przepisów bezpieczeństwa pracy,
- ukończony kurs na wózki widłowe,
- zdany egzamin państwowy UDT.
Warto też zaznaczyć, że pracodawcy poszukujący wykwalifikowanego operatora wózka widłowego mogą sprawdzić nasze umiejętności i kwalifikacje w praktyce, np. podczas dnia próbnego przed podpisaniem docelowej umowy o pracę.
Ile zarabia wykwalifikowany operator wózka widłowego?
Gdy przejrzymy ogłoszenia o pracę dla operatora, możemy zauważyć, że zarobki zazwyczaj przekraczają 5000 zł brutto. Więc jest dosyć dobre źródło dochodów, a co najważniejsze popyt na operatorów wózków widłowych nie maleje!
Artykuł sponsorowany