14 lutego br., w zabytkowym pałacu Sroczyńskich w Jaśle, obecnie siedzibie policealnej szkoły medycznej, zainaugurowano wystawę poświęconą majorowi „Hubalowi” Henrykowi Dobrzańskiemu.
Miejsce wystawy związane jest z młodością majora, który spędził tam kilka lat swojego dzieciństwa.
- Major Henryk Dobrzański spędził tutaj swoje dzieciństwo wraz ze swoją siostrą Leonią oraz mamą Marią Dobrzańską. Mury tej szkoły długo jeszcze będą przepełnione jego historią, życiem i emocjami - przypomniała dyrektor szkoły Monika Kulik. - Całe życie majora Henryka Dobrzańskiego wypełniała walka o wolność i niepodległość ojczyzny, dlatego chcemy, aby słuchacze naszej szkoły oraz cała społeczność środowiska lokalnego i okolic Jasła mogła zapoznać się z tak ważną osobistością – dodała.
Ekspozycję przygotowało Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina” we współpracy z Muzeum Niepodległości w Warszawie. Prezes Stowarzyszenia Andrzej Dyszyński wystosował list, w którym podkreślał jak ważna jest pamięć o mjr „Hubalu”, którego postać jest uosobieniem dobrze spełnionego obowiązku i wzorem prawdziwego patrioty – Powinniśmy robić wszystko by o mjr Hubalu mówiło się jeszcze więcej i by nasz głos docierał do wszystkich tych, których wiedza o jego czynach jest jeszcze mało znana. Nasze działania kierujemy do młodzieży szkolnej, szczególnie do uczniów szkół noszących imię mjr Hubala. Uznaliśmy, że dobrą i skuteczną formą edukacji młodych ludzi będzie pokazanie postaci majora Henryka Dobrzańskiego poprzez planszową wystawę, która będzie mogła być prezentowana w dowolnych miejscach – czytamy w liście.
Wystawę można było zobaczyć po raz pierwszy w zeszłym roku. Została zorganizowana z okazji 125. rocznicy urodzin mjr Henryka Dobrzańskiego na „hubalowych łąkach”, a następnie w Muzeum Regionalnym w Jaśle. Według dyrektora Mariusza Świątka cieszyła się bardzo ciepłym odbiorem i obejrzało ją ponad trzy tysiące osób. – Przychodzili na nią różni ludzie, często nie związani z Jasłem, przypadkowi goście odwiedzający nasze muzeum i ta wystawa cieszyła się szczególnym zainteresowaniem.
Ekspozycja tym razem trafiła do Jasła dzięki staraniom Starosty Jasielskiego Adama Pawlusia oraz etatowego członka Zarządu Powiatu Jana Muzyki.
Starosta zaznaczał, że szczególnie teraz, gdy za naszą wschodnią granicą toczy się barbarzyńska wojna, konieczne jest propagowanie właściwych wzorców i wartości.
- Ta wystawa będzie wędrować do naszych szkół licealnych, do techników i do szkół branżowych. Dzisiaj jesteśmy świadkami dewaluacji wielu wartości i chcielibyśmy, aby postać majora Dobrzańskiego służyła młodym mieszkańcom naszego powiatu za wzór patriotyzmu. (…) Jesteśmy wdzięczni, że ta wystawa przybliży sylwetkę „Hubala” i że trafiła tutaj, do jego miejsca urodzenia – mówił Adam Pawluś.
W uroczystym otwarciu wystawy wzięli udział: Senator RP Alicja Zając, Starosta Jasielski Adam Pawluś, etatowy członek Zarządu Powiatu w Jaśle Jan Muzyka, reprezentująca Posła do Parlamentu Europejskiego dr. Bogdana Rzońcę Marta Oleszkowicz, z-ca Burmistrza Miasta Jasła Elwira Musiałowicz-Czech, Wójt Gminy Tarnowiec Agata Augustyn, Wójt Gminy Brzyska Rafał Papciak, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle Beata Trzop, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle Mariusz Świątek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jaśle Janusz Pacher, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Katarzyna Kaszowicz oraz dyrektorzy szkół.
Portal miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które są niezwiązane z tematem, zawierają wulgaryzmy, reklamy czy też treści obrażające inne osoby. Użytkowniku ponosisz odpowiedzialność za treść swoich komentarzy zgodnie z Polskim Prawem oraz normami obyczajowymi.
Zgłoszenie