Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz 10 kwietnia br. skończył 90. lat.
Okrągły jubileusz urodzin znakomitego kompozytora, jazzmana rodem z Jasła, był znakomitą okazją do zapoznania młodzieży z twórczością artysty.Muzyczną opowieść o jednym z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej okraszoną ciekawostkami z różnych dekad działalności artysty przybliżył młodym słuchaczom w czwartek, (19 kwietnia br.) Paweł Sztompke, dziennikarz muzyczny, recenzent, kierownik redakcji muzycznej Programu I Polskiego Radia.- To postać absolutnie wyjątkowa na naszej muzycznej i filmowej scenie. Myślę, że na następne 100 lat wpisze się w historię polskiej i europejskiej muzyki rozrywkowej. To jest fascynujące, że ta jedna z najważniejszych postaci muzycznych XX wieku, jeden z największych europejskich, a może nawet światowych kompozytorów muzyki filmowej urodził się w Jaśle – zwrócił się do słuchaczy Paweł Sztompke. Blisko godzinna audycja okraszona została fragmentami najpopularniejszych utworów filmowych, wyświetlanych na ekranie, skompilowanych na tę okazję przez pracowników Jasielskiego Domu Kultury. Dziennikarz podkreślił lekkość komponowania przez muzyka wpadających w ucho melodii, które pomimo przebojowości nie straciły nic ze swojej świeżości i znakomicie brzmią również i dziś. Do rozpoznawalnych niemal natychmiast motywów zaliczyć można muzykę z seriali: „Janosik”, „Czterdziestolatek” czy „Alternatywy 4”. Jednak oprócz przebojowych, lekkich piosenek Jerzy Matuszkiewicz ma na swoim koncie również tematy muzyczne do seriali wojennych, takich jak „Stawka większa niż życie”, „Jak rozpętałem drugą wojnę światową” czy „Kolumbowie”. - Czasami nawet w ciągu 25 sekund trzeba nadać muzyce taki charakter, aby ona była adekwatna do tego, o czym będzie film. Jednocześnie była dla nas inspirująca i przyciągała nasza uwagę. Bardzo trudno jest powiedzieć w kilku słowach, to co najważniejsze, trafić w sedno. I właśnie Jerzy „Duduś” w swoich kompozycjach zawierał bardzo krótkie, muzyczne zdania. I to jest właśnie główna charakterystyka jego twórczości – podkreślał dziennikarz. Muzyka kompozytora stanowi jego specyficzny podpis dźwiękowy, którego nie sposób pomylić z nikim innym.
- Muzyka w filmie czasami wyznacza jego historię. Melodia, która tworzy sens całej opowieści. Tak było także w przypadku seriali takich jak „Wojna domowa”, czy „Podróż za jeden uśmiech” – dodaje Sztompke. Dziennikarz zwrócił też uwagę na to, że muzyka Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza stała się elementem obecnej popkultury, a większość utworów zaliczyć można do standardów muzyki rozrywkowej. W trakcie audycji zaprezentowano premierowy teledysk do utworu „Wyrzeźbiłam twoja twarz” w wykonaniu Aleksandry Tockiej i grupy Jass Brass Consort. Kompozycja autorstwa Matuszkiewicza pochodząca z filmu Stanisława Barei „Małżeństwo z rozsądku”, jest swoistym hołdem muzyków młodego pokolenia dla znakomitego kompozytora.Młodzież uważnie słuchała słów dziennikarza okraszonych pokazem multimedialnym. Na zakończenie Paweł Sztompke zaprosił na scenę przyjaciela muzyka – Tomasza Kasprzyka, jasielskiego fotografika i dokumentalistę, Ryszarda Pabiana, burmistrza Jasła, oraz Janusza Szewczyka, dyrektora Jasielskiego Domu Kultury, którzy podziękowali za znakomicie przygotowaną audycję.Organizatorami wydarzenia byli Burmistrz Miasta Jasła i Jasielski Dom Kultury. pch(JDK)
Portal miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które są niezwiązane z tematem, zawierają wulgaryzmy, reklamy czy też treści obrażające inne osoby. Użytkowniku ponosisz odpowiedzialność za treść swoich komentarzy zgodnie z Polskim Prawem oraz normami obyczajowymi.
Zgłoszenie