Czym różni się zegar kaflowy od kukułki? Jak odmierzali czas w XVIII wieku? Jak działa mechanizm zegarów i jak od środka wygląda tradycyjna kukułka? FOTORELACJA
Na te i inne pytania można znaleźć odpowiedź odwiedzając wystawę w Muzeum Regionalnym w Jaśle.
Wystawa ,,Zegary ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Jaśle” obejmuje 150 zegarów. Są to zbiory pochodzące w całości z jasielskiego muzeum. Około 80 procent eksponatów stanowią zegary ludowe, tzw. zegary szwarcwaldzkie, które produkowane były na skalę masową w południowo-zachodnich Niemczech, a rozprowadzano je po Europie Środkowej. Z kolei zegary stylowe, historyczne stanowią 20 procent zbiorów muzeum. Wśród nich znajdują się dwa cenne zegary kaflowe pochodzące z połowy wieku XVII (zegar z 1650 r. i zegar z drugiej połowy XVII wieku). Na wystawie znajdują się też zegary kieszonkowe.
,,Mamy zegary, których posiadanie świadczy o zamożności właściciela” – informuje Alfred Sepioł, dyrektor muzeum.
Żeby zwiedzanie ekspozycji nie ograniczyło się tylko do biernego oglądania, podczas wernisażu 29 października uczestnicy opowiadali miedzy sobą o swojej pasji oraz historiach związanych z poszczególnymi zegarami.
- Zegary są moją pasją od wielu lat - tłumaczy jeden z pasjonatów zegarów - Wyszukuję stare, czasem bardzo zniszczone modele i naprawiam. Zdarza się, że wystarczy wyczyścić i podokręcać mechanizm sprzed wielu lat, a działa znakomicie.
Wystawę w Muzeum Regionalnym w Jaśle przy ul. Kadyiego 11 można oglądać do 31 grudnia 2013 roku.
Anna Dziura
Portal miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które są niezwiązane z tematem, zawierają wulgaryzmy, reklamy czy też treści obrażające inne osoby. Użytkowniku ponosisz odpowiedzialność za treść swoich komentarzy zgodnie z Polskim Prawem oraz normami obyczajowymi.
Zgłoszenie