Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Featured

Czy to zegary odmierzają upływający czas, czy to czas wylicza tykanie zegarom...?

IS DPP 0038

Czym różni się zegar kaflowy od kukułki? Jak odmierzali czas w XVIII wieku? Jak działa mechanizm zegarów i jak od środka wygląda tradycyjna kukułka? FOTORELACJA

Na te i inne pytania można znaleźć odpowiedź odwiedzając wystawę w Muzeum Regionalnym w Jaśle.
Wystawa ,,Zegary ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Jaśle” obejmuje 150 zegarów. Są to zbiory pochodzące w całości z jasielskiego muzeum. Około 80 procent eksponatów stanowią zegary ludowe, tzw. zegary szwarcwaldzkie, które produkowane były na skalę masową w południowo-zachodnich Niemczech, a rozprowadzano je po Europie Środkowej. Z kolei zegary stylowe, historyczne stanowią 20 procent zbiorów muzeum. Wśród nich znajdują się dwa cenne zegary kaflowe pochodzące z połowy wieku XVII (zegar z 1650 r. i zegar z drugiej połowy XVII wieku). Na wystawie znajdują się też zegary kieszonkowe.

IS DPP 0011


,,Mamy zegary, których posiadanie świadczy o zamożności właściciela” – informuje Alfred Sepioł, dyrektor muzeum.
Żeby zwiedzanie ekspozycji nie ograniczyło się tylko do biernego oglądania, podczas wernisażu 29 października uczestnicy opowiadali miedzy sobą o swojej pasji oraz historiach związanych z poszczególnymi zegarami.

IS DPP 0015


- Zegary są moją pasją od wielu lat - tłumaczy jeden z pasjonatów zegarów - Wyszukuję stare, czasem bardzo zniszczone modele i naprawiam. Zdarza się, że wystarczy wyczyścić i podokręcać mechanizm sprzed wielu lat, a działa znakomicie.

IS DPP 0031


Wystawę w Muzeum Regionalnym w Jaśle przy ul. Kadyiego 11 można oglądać do 31 grudnia 2013 roku.

Anna Dziura

 

Portal miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które są niezwiązane z tematem, zawierają wulgaryzmy, reklamy czy też treści obrażające inne osoby. Użytkowniku ponosisz odpowiedzialność za treść swoich komentarzy zgodnie z Polskim Prawem oraz normami obyczajowymi.

50000 Pozostało znaków