Jasielskie Stowarzyszenie CONSENSUS i Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle zapraszają na 22. Finał WOŚP! Jasło - Rynek, 12 stycznia 2014 r.
HASŁO: NA RATUNEK NA ZAKUP SPECJALISTYCZNEGO SPRZĘTU DLA DZIECIĘCEJ MEDYCYNY RATUNKOWEJ I GODNEJ OPIEKI MEDYCZNEJ SENIORÓW
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ze środków, które zostaną zebrane podczas 22. Finału WOŚP, po rozmowach prowadzonych z prof. dr. hab. med. Piotrem Kalicińskim, krajowym konsultantem ds. chirurgii dziecięcej, zamierza kupić m.in.:
- wielonarządowe tomografy komputerowe z możliwością znieczulenia do badania młodszych i pobudzonych dzieci,
- RTG przyłóżkowe,
- RTG z ramieniem C i monitorem,
- radiologiczne stacje diagnostyczne,
- aparaty USG przystosowane do badań FAST z opcją power-color-doppler.
Prof. Kaliciński wskazuje na fakt, iż urazy są najczęstszą przyczyną trwałego inwalidztwa i zgonów u dzieci i młodzieży w wieku od 0 do 18 lat. Różnego rodzaju urazy odpowiadają za ok. 1500 zgonów dzieci rocznie i wielokrotnie większą liczbę hospitalizacji związanych z przebytymi urazami.
Pomimo wielu działań mających na celu zwiększenie skuteczności prewencji i promocję bezpieczeństwa dzieci, urazowość w tym wieku i jej skutki nie zmniejszają się w sposób zadowalający.
- W Polsce funkcjonuje tylko kilkanaście ściśle pediatrycznych szpitalnych oddziałów ratunkowych, a niektóre są wręcz zamykane ze względu na brak odpowiedniego wymaganego przepisami sprzętu. Wielu szpitalom brakuje odpowiednio wyposażonych środków transportu, aby po wstępnym zaopatrzeniu przekazać w szybki i bezpieczny sposób dziecko po urazie do specjalistycznego ośrodka pełniącego rolę centrum urazowego dla dzieci – dodaje prof. Piotr Kaliciński.
Stąd też Fundacja WOŚP za kolejny cel postawiła sobie podjęcie działań mających na celu:
1. Doposażenie szpitalnych oddziałów ratunkowych w odpowiedni dla dzieci sprzęt i aparaturę medyczną służącą zarówno szybkiej kompleksowej diagnostyce jak i umożliwiającej podjęcie jak najskuteczniejszych działań ratujących zdrowie i życie dzieci po urazach.
2. Wyposażenie szpitali dziecięcych w odpowiednie ambulanse dla transportu międzyszpitalnego dzieci .
3. Uzupełnienie do jak najwyższego standardu wyposażenia w aparaturę i sprzęt medyczny ośrodków mających spełniać rolę regionalnych centrów urazowych (w tym również np. centrów oparzeniowych), tak aby w oparciu o wielodyscyplinarny zespół (chirurg dziecięcy, anestezjolog, neurochirurg, radiolog i inni specjaliści), umożliwić optymalne postępowanie u dzieci „urazowych”.
4. Doprowadzenie do rzeczywistych zmian organizacyjnych w systemie medycyny ratunkowej dla dzieci.
Analogicznie do roku ubiegłego, a także w związku z coraz większym zainteresowaniem i nieustanną potrzebą otwierania kolejnych oddziałów geriatrycznych, Fundacja zamierza przeznaczyć część pieniędzy, które zostaną zebrane podczas 22. Finału WOŚP również na doposażenie oddziałów geriatrii.
Wstępnie założony plan imprezy:
14.00 Pokaz ratownictwa
15.30 Garage Rock z Gorlic
17.30 Afera Blues Group
19.00 BlackJack
20.00 Światełko do nieba
20.10 Róże Europy
W przerwach między koncertami i występami tradycyjnie odbędą się licytacje.
Zapraszamy na naszą stronę
http://wosp-jaslo.pl/
Najnowsze informacje na temat XXII Finału znajdziecie na naszym facebook’owym profilu:
https://www.facebook.com/wospJaslo
Kontakt:
***
Notki o zespołach:
Garage Rock
Zespół istnieje pięć lat. Mają za sobą moc doświadczeń, koncertów i przeżyć. Wszystko w zespole kręci się wokół przyjaźni i miłości do muzyki. Jak twierdzą muzycy, „pięcioletnia historia, w zestawieniu z naszym wiekiem (18-19 lat), to naprawdę poważne połączenie profesjonalizmu z młodzieńczą energią”. Garage Rock to zespół, ale i styl życia, co zawsze pokazują na scenie podczas koncertów.
Afera Blues Group
Na początku działalności członkowie zespołu zafascynowani byli twórczością takich wykonawców jak: Gary Moore, Stevie Ray Voughan, Eric Clapton, B.B. King. Na dalszy rozwój zespołu wpłynęła twórczość kultowego superbandu „The blues brothers”.
W muzyce „Afery BG” jest praktycznie wszystko: doskonale pulsująca sekcja, wysokiej klasy gra zespołowa, właściwe tempo, od pierwszych taktów wprawiające słuchających w najwłaściwszy trans, oraz przede wszystkim wokalista o wciąż wzrastającej formie i niechęci do taniego efekciarstwa...
Na szczególną uwagę w bogatym instrumentarium zespołu zasługuje sekcja dęta, dzięki czemu aranżacje zespołu są ciekawe i nadają całości niepowtarzalne brzmienie.
Muzycy „Afery” chcą uchronić młodzież skazaną na pastwę „cyfrowo skażonego techno, quasi synkopowanych rytmów, pseudo piosenek, hołdującemu przemocy gangsterskiego rap'u, acid pop’u czy sacharynowo-bezdusznej muzyki środka...”
BlackJack
Powstał w Krakowie w 2010 roku i w krótkim czasie zdołał nabyć duże doświadczenie sceniczne. Na swoim koncie ma już koncert na dużej scenie XVII Przystanku Woodstock.
Hardrockowe uderzenie, przesiąknięte rock'n'rollem, i energia płynąca ze sceny, szybko zyskuje przychylność publiczności. W sierpniu 2011 roku zespół zadebiutował albumem „Ride On”, pozytywnie zrecenzowanym m. in. na łamach Teraz Rock'a. W swojej dyskografii BlackJack ma również wydany na płycie DVD materiał live „Playin' in the rockin' band”, nakręcony w Jaśle w 2012 roku. W roku 2013 zajęli I miejsce w Grechuta Festival.
Róże Europy
Oficjalnie, zespół po raz pierwszy zaprezentował się na żywo 5 sierpnia 1985 roku na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie, przed ponad 12-tysięczną publicznością Festiwalu.
Do wakacji 1985 roku „Róże” znane były już z dwóch utworów: „Za coca-colę i miłość” i „Jego uszy są diabelskie”. Obie kompozycje znalazły się na debiutanckim albumie zespołu, po czterech latach od premiery. Album nazywał się „Stańcie przed lustrami” (1988).
„Róże Europy”, w latach osiemdziesiątych i pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych, należały do ścisłej czołówki najpopularniejszych polskich zespołów młodzieżowych. Dziś pielęgnują tradycję garażowego rock’n’rolla, collage rocka i muzyki pop o korzeniach mocno osadzonych w klimacie prostych form muzycznych z uniwersalnym literackim przesłaniem.
Występ w Jarocinie w 1985 roku rozpoczął wielką przygodę zespołu z polską sceną rockową. Od tamtej chwili byli zapraszani na największe imprezy muzyczne w Polsce m.in. „Poza Kontrolą” i „Brum Top” w Warszawie, „Rock'n'Rollowe Antylyle” we Wrocławiu. Wielokrotnie zapraszano ich na Festiwal do Jarocina, na Union of Rock do Węgorzewa i na Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Wspierali i wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, koncertując co roku w innym mieście. Było także zapraszani na Festiwal „Przystanek Woodstock”.
Na początku 1989 roku zespół nagrał drugą płytę, pod nazwą „Krew M. Monroe”. Największą popularność z nowego repertuaru zdobyła tytułowa piosenka, której nietuzinkowy tekst traktujący o miłości wywoływał aplauz młodych odbiorców rock’n’rolla ( „…chcę twojej krwi, takiej krwi nie ma nawet Chrystus…”). Cały album stylistycznie nawiązywał do tradycyjnych rock'n'rollowych rozwiązań, zawierał dużo energii, literatury miłosnej i przekazu społecznego. Najbardziej znanymi utworami z tej płyty były m.in. „Surfingujące buty”, „Ławka oczekujących do strzelnicy”, „Witraże” i „Żyj szybko, kochaj mocno, umieraj młodo” (manifest pokolenia urodzonego w latach 60-tych).
Dwa lata później w 1991 roku Róże Europy nagrały płytę pod tytułem „Radio Młodych Bandytów”, a rok później, jedną z najbardziej liczących się w jego karierze płyt długogrających, zatytułowaną „Poganie! Kochaj i Obrażaj”. Płyta stylistycznie nawiązywała do korzeni rocka z lekkim psychodelicznym odcieniem. Zespół pracował nad nią ponad rok, co zaowocowało benedyktyńsko dopracowanym materiałem. Do nagrań zespół zaprosił dopiero zaczynającą karierę wokalistkę, Edytę Bartosiewicz, która zaśpiewała z „Różami” utwór zatytułowany „Jedwab”. Piosenka została losowo wybrana singlem promującym krążek, po czym nastąpiło apogeum popularności grupy. Wszystko za sprawą tej piosenki, która stała się największym przebojem w historii zespołu.
Nagrany z gościnnym udziałem, nieznanej wówczas szerzej, Edyty Bartosiewicz utwór „Jedwab” przyniósł zespołowi i wokalistce ogromny rozgłos trafiając na pierwsze miejsce m.in. Listy Przebojów Programu III PR i dostając nagrodę Programu I PR za najlepszą piosenkę roku. „Jedwab” utrzymywał się na pierwszym miejscu listy przebojów Marka Niedźwieckiego przez 5 tygodni, a na samej liście przez 21.
Idąc za ciosem, zespół zdecydował się na nagranie albumu koncertowego, zatytułowanego później „Marihuana”. „Róże Europy” postanowiły nagrać odmienny stylistycznie repertuar niż dotychczas, czego efektem była, wydana w 1995 roku, płyta „Kolor”. Na przełomie kwietnia i wrzenia 1995 roku zespół nagrywa kolejną płytę, „Bananowe drzewa”, która wydana została w 1996.
Pod koniec 1996 roku „Róże Europy” wydały płytę „Gold” zawierającą największe przeboje zespołu, a w 2005 podobny album „Złota Kolekcja” z dwoma nowymi utworami „Teraz” i „Kosmetyki”.
W 2006 roku zespół nagrał kolejna płytę pod roboczym tytułem „Ósemka” (premiera 8 marca 2007 roku).
Obecnie zespół przygotowuje 9. płytę studyjną, z całkowicie premierowym materiałem. Płyta ukaże się niebawem, jak zapowiadają muzycy - zimą 2013 roku. Znajdzie się na niej dwanaście piosenek, nigdzie wcześniej nie granych. „Róże Europy” podczas koncertu w Jaśle zaprezentują również piosenki z nowej płyty.
Sztab WOŚP w Jaśle
Portal miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które są niezwiązane z tematem, zawierają wulgaryzmy, reklamy czy też treści obrażające inne osoby. Użytkowniku ponosisz odpowiedzialność za treść swoich komentarzy zgodnie z Polskim Prawem oraz normami obyczajowymi.
Zgłoszenie