Muzyka Jana Sebastiana Bacha królowała podczas 118. spotkania w ramach Studni Kulturalnej Jasielskiego Domu Kultury,
10 marca br. Koncert „Jan Sebastian Bach - mistrz dialogu muzycznego” przyciągnął miłośników twórczości barokowego muzyka.
- To już 118 odsłona, tego jakże różnorodnego cyklu z pogranicza kultury, sztuki, nauki, podróży. Bohaterem dzisiejszego spotkania będzie muzyka. I to nie byle jaka muzyka, ale wielkiego mistrza epoki baroku, Jana Sebastiana Bacha. Na tytuł dzisiejszego spotkania złożyły się trzy słowa: mistrz, dialog i muzyka. Interpretację słowa muzyka zostawię państwu. Słowo mistrz oznacza oczywiście Jana Sebastiana Bacha. Dialog dwuznacznie rozumiany. Oznacza dialog między instrumentami. Natomiast drugie znaczenie tego słowa jest dużo ciekawsze i to od tego znaczenia będzie zależało powodzenie tego koncertu. Chodzi o dialog między muzykami, a państwem - zwrócił się do przybyłych prowadzący to spotkanie Marek Rolek, pedagog z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Witolda Lutosławskiego w Jaśle. Prowadzący przypomniał także pokrótce biografię kompozytora oraz przedstawił muzyków wykonujących jego utwory. Publiczność wysłuchała transkrypcji znanych koncertów i arii Jana Sebastiana Bacha w eksperymentalnym połączeniu instrumentów historycznych z instrumentami współczesnymi. W przerwie pomiędzy kolejnymi utworami prowadzący przybliżył sylwetki występujących muzyków. Wyjątkowe spotkanie było prawdziwą ucztą muzyczną dla miłośników kompozycji Bacha. Publiczność nagrodziła artystów gromkimi brawami.
Wystąpili:
Katarzyna Sytnik - skrzypce barokowe - pedagog Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie;
Maciej Wulw - skrzypce barokowe - pedagog PSM I st. W Jaśle, współzałożyciel zespołu instrumentów historycznych „Risonanza”, w którym grają wybitni polscy i zagraniczni muzycy;
Paweł Pietruszka - klarnet - pedagog PSMI st. w Jaśle;
Paweł Chłopek - organy - absolwent Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Tarnowie oraz Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, organista sanktuarium św. Antoniego w Jaśle.
W programie koncertu znalazły się kompozycje:
„Koncert na dwoje skrzypiec d moll BWV 1043”, części: Vivace, Largo ma non tanto, Allegro;
„Koncert na obój i skrzypce d moll BWV 1060”, części: Allegro, Adagio, Allegro;
„Erbarne dich” z Pasji wg. św. Mateusza BWV 244;
„ Agnus Dei” z Mszy h moll BWV 232; oraz chorał z kantaty „ Jesu bleibt meine Freude”.
JDK
Portal miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które są niezwiązane z tematem, zawierają wulgaryzmy, reklamy czy też treści obrażające inne osoby. Użytkowniku ponosisz odpowiedzialność za treść swoich komentarzy zgodnie z Polskim Prawem oraz normami obyczajowymi.
Zgłoszenie