Wystawa „Skarby z muzealnych magazynów. Sztuka ludowa i rzemiosło” zainaugurowała cykl wystaw prezentujących najciekawsze eksponaty i kolekcje ze zbiorów jasielskiego muzeum. Fotorelacja
W tym roku Muzeum Regionalne w Jaśle obchodzi 45 rocznicę istnienia. Dokładnie 1 marca, 45 lat temu Ministerstwo Kultury i Sztuki zatwierdziło statut dla muzeum regionalnego. Ówczesne muzeum z muzeum społecznego, którego założycielami było Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu jasielskiego zostało przekształcone w placówkę państwową. Muzeum zaczynało swoją działalność mając niewiele ponad 500 eksponatów. Obecnie zbiory zbliżają się do 20 tysięcy.
- To co mamy jest bardzo cenne i ważne. Dlatego te pierwsze trzy wystawy, które w tym roku będziemy organizować będą ukazywały to co trzymamy gdzieś w zakamarkach magazynowych. Nazwa ,,Skarby z muzealnych magazynów” w przypadku tej wystawy ,,Sztuka ludowa i rzemiosło” pokazuje to co mamy, a czego na co dzień nie pokazujemy z różnych względów np. eksponaty nie pasują tematycznie. Druga wystawa przedstawiać będzie starodruki stanowiące najcenniejszą kolekcję jasielskiego muzeum. Trzecia wystawa przedstawi sztukę i rzemiosła artystyczne. Kolejne wystawy to będzie wystawa słowacka, a później wystawy rocznicowe, bo w tym roku będziemy odchodzić chociażby 70. rocznicę zburzenia Jasła – mówił Alfred Sepioł, dyrektor muzeum
Eksponaty do muzeum zbierane były z wielkim trudem, ponieważ w zniszczonym mieście prawie nic nie zostało. To co udało się pozyskać jest szczególnie cenne, gdyż kiedyś zostało wygrzebane z gruzów i przetrwało do naszych czasów.
Dyrektor zapowiada również wystawę z okazji stuletniej rocznicy wybuchu wojny i wymarszu legionów. Muzeum do tej wystawy przygotowuje się w szczególny sposób. Przez ostatnie trzy lata kompletowane były eksponaty w tematyce pierwszej wojny światowej. Wystawa ta rozpocznie się na początku października i trwać będzie do końca roku.
Zainaugurowana 17 stycznia 2014 roku wystawa "Skarby z muzealnych magazynów. Sztuka ludowa i rzemiosło" jest kameralna. Prezentuje dwieście eksponatów w pewnych grupach.
Podczas wernisażu obecnych było wielu gości i sympatyków jasielskiego muzeum. Wśród nich znaleźli się burmistrz i wiceburmistrz miasta Jasła.
- Bardzo się cieszymy, że te 45 lat funkcjonowania Muzeum Regionalnego w Jaśle obchodzimy dzisiaj i będziemy przez cały rok pamiętać o tej rocznicy. Gratuluję dyrektorowi i wszystkim pracownikom muzeum ich wielkiego zaangażowania i serca do pracy w tej placówce. Nie byłoby tych wspaniałych wystaw, gdyby nie zaangażowanie pracowników.
Burmistrz Andrzej Czernecki złożył na ręce dyrektora prezent w postaci współczesnego obrazu prezentującego nasze miasto.
Wielu gości z sentymentem wspomina początki naszego muzeum.
- Pamiętam ten czas, kiedy z zalążka społecznego muzeum przy PTTK w Jaśle powstawało jasielskie muzeum regionalne. Był to 1 marzec 1969 rok. Cztery lata wcześniej przekazałem do zbiorów jasielskich pieczęć metalową znalezioną na strychu u dziadka z napisem w otoku: Tymczasowy Zarząd Królewskiego Wolnego Miasta Jasła. Ta pieczęć jest dzisiaj w zbiorach muzeum. Przychodzę zatem, by sentymentalnie spojrzeć na tę pieczęć ale także na inne zbiory. Tu jest nasza tożsamość, tradycja, historia. Tu znajdujemy korzenie i dzieje Jasła. Warto tu bywać – przekonywał Zbigniew Dranka
Przez ponad czterdzieści lat muzeum zgromadziło eksponaty, które dokumentują dorobek kilku pokoleń.
Anna Dziura
Portal miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które są niezwiązane z tematem, zawierają wulgaryzmy, reklamy czy też treści obrażające inne osoby. Użytkowniku ponosisz odpowiedzialność za treść swoich komentarzy zgodnie z Polskim Prawem oraz normami obyczajowymi.
Zgłoszenie