Zarząd Powiatu w Jaśle przygotował projekt uchwały dotyczący przekształcenia I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle,
polegającego na połączeniu go z Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych. Wobec projektu masowo sprzeciwiają się uczniowie, nauczyciele, absolwenci, sympatycy i wiele innych osób, dla których owo połączenie jest bezzasadne i przede wszystkim krzywdzące.
Na najbliższe posiedzenie sesji Rady Powiatu zaplanowane zostało głosowanie w tej sprawie. Jeżeli projekt uchwały zostanie poparty przeważającą liczbą głosów, wówczas słynne I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle przestanie działać samodzielnie. Utworzenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jaśle to zdaniem wielu zatarcie 150-letniej tradycji I LO. Jeśli wszystko pójdzie po myśli Starosty jasielskiego Adama Pawlusia, to z dniem 1 września 2022 roku będziemy mieć nową placówkę.
Sprawa jest bardzo kontrowersyjna i budzi wśród ludzi mieszane uczucia co do działań i zamiarów urzędujących Członków Zarządu Powiatu w Jaśle.
Oburzenia i obawy nie kryje środowisko uczniowskie I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, które z dniem 19.02.2022 roku wystosowało do władz powiatu jasielskiego stosowne pismo.
- Samorząd Uczniowski I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle pragnie wyrazić sprzeciw wobec planów Zarządu Powiatu w Jaśle utworzenia Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jaśle, którego częścią miałaby być nasza Szkoła – apeluje Jakub Szot, Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle.
Uczniowie argumentują, iż przygotowany projekt uchwały Rady Powiatu w Jaśle, na mocy której I LO w Jaśle miałoby stracić swoją dotychczasową tożsamość i przestać funkcjonować, jako samodzielny podmiot, jest ,,zaprzepaszczeniem ponad 150-letniej tradycji i historii naszej szkoły.
- Od początku jej istnienia, czyli od 1868 roku, nasza szkoła kształciła całe pokolenia uczniów, wspierała rozwój wybitnych postaci i wypuściła w świat całe rzesze wspaniałych absolwentów – podkreśla Jakub Szot.
Dobro ogółu czy polityczne rozgrywki?
Czarne chmury, jakie zawisły nad relacją starosta a społeczność I LO wywołują masę pytań, jak chociażby takie: czy owa reorganizacja rzeczywiście ma na celu tylko i wyłącznie dobro ogółu, czy jest w niej drugie dno, w postaci politycznych przepychanek.
W całą sytuację zaangażował się m.in. Klub Konfederacji Jasło. Członkowie klubu powołują się na bardzo śmiałe argumenty. - Adam Pawluś nie potrafi przyznać się do błędu i szuka okrężnych sposobów na niewywiązanie się z wyroków Sądu, czego konsekwencją ma być likwidacja I LO w Jaśle i utworzenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jaśle – informują na swoim profilu w mediach społecznościowych. Przypomnijmy, gdy w 2019 r. po ogłoszeniu konkursu na dyrektora I LO wygrała go pani Barbara Wierdak-Cyboroń. Zarząd Powiatu na czele z Adamem Pawlusiem, który nie był zadowolony z takiego wyniku-unieważnił konkurs. Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził jednak, że unieważnienie konkursu przez Starostwo jest bezzasadne i bezprawne-dodają. Starostwo odwołało się od tej decyzji do Naczelnego Sądu Administracyjnego i jednocześnie powołało na dyrektora I LO w Jaśle Pana Jacka Nawrockiego – podkreślają.
Warto zaznaczyć, że Naczelny Sąd Administarcyjny podtrzymał poprzednią decyzję, tym samym nakazał przyjąć na stanowisko dyrektora Barbarę Wierdak-Cyboroń, gdyż wygrała w konkursie, który przeprowadzono prawidłowo.
Pomimo pojawiających się wyroków (bezprawne unieważnienie konkursu) w sprawie dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, stanowisko to piastuje w dalszym ciągu Jacek Nawrocki.
Oświadczenie Zarządu Powiatu w Jaśle
W związku z powstałym zamieszaniem i mnóstwem pytań o zasadność projektu uchwały i dalsze losy I LO, Zarząd Powiatu Jasielskiego podczas briefingu prasowego wydał oświadczenie w tej sprawie.
Starosta jasielski Adam Pawluś informuje, że owo połączenie ma być tylko na szczeblu administracyjnym. - Licea nadal będą funkcjonować samodzielnie, tak więc nie zaprzepaszcza się samodzielności dydaktyczno-wychowawczej I LO w Jaśle – oświadcza starosta. Stworzenie zespołu szkół stanowi proces uporządkowania sieci szkół. - Liczymy, że dzięki temu liceum dla dorosłych zafunkcjonuje realnie przy liceum dla młodzieży. Wprowadzenie kształcenia dorosłych na poziomie maturalnym jest też przywołaniem pewnej tradycji liceum, które w swej historii kształciło już osoby dorosłe – zwłaszcza w latach 70-tych – podkreśla starosta Adam Pawluś.
Obecna na konferencji Monika Gustek, Zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji na pytanie dziennikarza potwierdziła, że Liceum dla Dorosłych przy ,,chemiku” ma zerowe zainteresowanie.
- Jeśli chodzi o Liceum dla Dorosłych przy Zespole Szkół nr 3, to do tej pory nie było naboru. Mamy nadzieję, że włączenie do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 pozwoli nam uzyskać słuchaczy – mówi Monika Gustek, Zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji.
Z oświadczenia Zarządu Powiatu w Jaśle wynika, iż koszty funkcjonowania I LO, są najwyższe spośród kosztów funkcjonowania wszystkich liceów prowadzonych przez Powiat Jasielski. - W 2021 roku, Zarząd Powiatu zwiększył budżet liceum o kwotę 840 399 zł w stosunku do przysługującej wysokości subwencji oświatowej. Średni koszt kształcenia ucznia w tej szkole również był najwyższy i wynosił 9408 zł – wylicza starosta. Utworzenie zespołu nie zagraża kadrze pedagogicznej, wręcz przeciwnie. W chwili uruchomienia oddziału dla dorosłych, przy prognozowanej zmniejszającej się liczbie kandydatów młodzieżowych, umożliwi to nie tylko utrzymanie istniejących etatów pedagogicznych, ale i zwiększenie godzin ponadwymiarowych – informuje starosta Adam Pawluś.
Toczący się spór i pytania wokół dalszych losów I LO w Jaśle ma rozwiać najbliższe posiedzenie Rady Powiatu Jasielskiego.
Czy proponowana struktura organizacyjna zostanie podjęta, dowiemy się podczas głosowania na sesji. Sprawa dotycząca I LO będzie przedmiotem obrad rady w najbliższy piątek.
Redakcja portalu miastojaslo.pl
Portal miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które są niezwiązane z tematem, zawierają wulgaryzmy, reklamy czy też treści obrażające inne osoby. Użytkowniku ponosisz odpowiedzialność za treść swoich komentarzy zgodnie z Polskim Prawem oraz normami obyczajowymi.
Zgłoszenie