15 października dokonamy wyboru 460 posłów i 100 senatorów, którzy przez kolejne 4 lata będą przedstawicielami naszych interesów w parlamencie.
Jaki będzie wynik wyborów i kto zasiądzie na przysłowiowym ,,stołku” nie wiemy. Wpływ na wybory ma każdy – każda z nas! Sondażowe słupki zmieniają się z dnia na dzień, dlatego ważące się losy Polski są w naszych rękach.
Jak oddać głos na karcie wyborczej?
Po wejściu do lokalu wyborczego, przed otrzymaniem karty do głosowania, jesteśmy zobowiązani do potwierdzenia naszej tożsamości. Po weryfikacji, że jesteśmy w spisie wyborców, lub mamy zaświadczenie o prawie do głosowania, otrzymamy karty wyborcze. Każdemu obywatelowi zostaną wręczone trzy karty wyborcze, dotyczące wyborów do Sejmu, Senatu oraz referendum.
Odbiór kart należy potwierdzić własnoręcznym podpisem. Jak podaje PAP, Przewodniczący PKW w odpowiedzi na pytania dziennikarzy o referendum odpowiedział: ,,Nie ma obowiązku pobrania wszystkich trzech kart do głosowania. To już wyłączna wola wyborcy". Wówczas powinniśmy zwrócić się do członka komisji z prośbą o odnotowanie, iż nie chcemy wziąć udziału w referendum i odmawiamy przyjęcia karty referendalnej. Nasz głos do Sejmu i Senatu jest ważny w przypadku odmowy pobrania karty do referendum.
Gdy nie mamy odwagi poinformować o niechęci glosowania w referendum i pobierzemy kartę, wówczas nasz udział w referendum liczy się do frekwencji.
Tutaj warto przypomnieć, aby referendum było ważne, musi mieć ponad 50% frekwencję. Pobierając i kwitując kartę do referendum, wówczas budujemy frekwencję.
Pobrana karta może przez nas zostać np. nie zaznaczona, przekreślona, co w konsekwencji stanowi nieważny głos. Przedarcie karty referendalnej skutkuje ryzykiem wykroczenia, dlatego tego typu działania nie powinny mieć miejsca.
Jak głosować?
Wybierając jednego kandydata do Sejmu, jednego do Senatu, stawiamy krzyżyk w odpowiedniej kratce przy imieniu i nazwisku kandydata – krzyżyk przy jednej osobie. Państwowa Komisja Wyborcza zastrzega, że ważne jest by, to był ,,krzyżyk w kratce”. Na dole karty jest instrukcja informująca o tym, jak dany głos ma ,,modelowo wyglądać”. Następnie wrzucamy kartę do urny.
-,,Nieustanne dzielenie społeczeństwa niszczące wzajemne zaufanie, poszukiwanie przeciwników poza granicami kraju, wyznaczanie „wrogów publicznych", których potępienie ma być sprawdzianem patriotycznych odczuć, to tylko kilka z długiej listy przykładów praktyk niszczących tkankę obywatelskości” - prof. Tadeusz Sławek.
W Polsce jest 41 okręgów wyborczych i do nich są przypisane mandaty. Ilość mandatów zależy od wielkości danego okręgu. Większe okręgi mają więcej kandydatów do Sejmu niż te mniejsze.
Socjologowie mówią, że zbliżające się wybory, będą decydujące z uwagi na głos kobiet. O przyszłości Polski zadecydują kobiety, co pokazują badania, że gdyby kobiety wybierały, to przewaga partii demokratycznych w Sejmie byłaby ogromna. Niestety wiele kobie znając siłę swojego głosu, nie idzie na wybory.
Twój głos się liczy!
Idź na wybory!
Wybierz rozsądnie!
Jeśli Ty nie zajmiesz się polityką, to polityka zajmie się Tobą!
-,,Głosując, bronimy więc samo-rządności, czyli aktywności obywateli, co z kolei oznacza najlepszą i najskuteczniejszą obronę społeczeństwa przed autorytaryzmem władzy. To po pierwsze. Po drugie, coraz jawniej ograniczając sferę współ-, będącą żywiołem obywatelskiego ducha, rządzący zmierzają do społeczeństwa, w którym mamy do czynienia nie z aktywnymi i działającymi obywatelami, lecz z masą biernych poddanych” - prof. Tadeusz Sławek.
red.
Portal miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które są niezwiązane z tematem, zawierają wulgaryzmy, reklamy czy też treści obrażające inne osoby. Użytkowniku ponosisz odpowiedzialność za treść swoich komentarzy zgodnie z Polskim Prawem oraz normami obyczajowymi.
Zgłoszenie