Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Featured

,,Kamienie na Szaniec” - portal zapalonych historyków-amatorów

miniatura-kamienie

Joanna Machowska uczy się w ZS nr 4 w Jaśle, Jowita Tenderowicz studiuje na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ, a Aleksandra Koszalska pracuje. Te trzy kobiety łączy niespotykana pasja do historii.

18-letnia mieszkanka powiatu jasielskiego Joanna Machowska jest zapalonym historykiem-amatorem. Od ponad 3 lat prowadzi swoją stronę na popularnym portalu społecznościowym Facebook, którą nazwała ‘Kamienie na Szaniec’. (www.facebook.com/kamienienaszaniec).
Wbrew pozorom na stronie nie publikuje rzeczy stricte związanych z książką autorstwa Aleksandra Kamińskiego. Można znaleźć tam także biogramy Żołnierzy Wyklętych, dokładne opisy wielu akcji dywersyjnych prowadzonych nie tylko w Warszawie, a także ciekawostki i cytaty historycznych postaci. Posty publikowane są dokładnie w rocznicę danego wydarzenia.
Stronę prowadzi wraz z dwoma koleżankami – krakowianką Jowitą Tenderowicz i warszawianką Aleksandrą Koszalską. Ich działalność popiera już ponad 10 000 osób z różnych zakątków Polski, a także zagranicy.

Asia-MachowkaNa zdjęciu: Joanna Machowska

Asia nie zapomina o swoim pochodzeniu, na jej fanpage można znaleźć także informacje o Jaśle i związanych z nim bohaterach. W sierpniu pisała o Akcji Pensjonat, w kwietniu i czerwcu o urodzonym w Jaśle Henryku Dobrzańskim ps. Hubal, planuje także posty o braciach Stanisławie i Janie Magurach pochodzących z Krosna (jeden z nich pomagał przy przygotowaniach do Akcji Pensjonat).

Kamienie na Szaniec


Zapytana dlaczego zdecydowała się założyć stronę odpowiada, że to był impuls po przeczytaniu ‘Kamieni na szaniec’ i odwiedzeniu Muzeum Powstania Warszawskiego.

Aleksandra-Koszalska---warszwaiankaNa zdjęciu: Aleksandra Koszalska

Jowita-Tenderowicz---krakowianka

Na zdjęciu: Jowita Tenderowicz

- Kiedy zakładałam stronę, a było to w październiku 2010 roku, na Facebooku było bardzo mało stron podobnych tematycznie, postanowiłam więc, że trzeba to zmienić i jakoś wspominać o bohaterach walczących za wolną Ojczyznę. Teraz takich stron się namnożyło, jednak u nas wciąż przybywa nowych miłośników historii 1939-1945, a także lat powojennych. Niektórzy pewnie myślą, że za prowadzenie takiej strony dostajemy pieniądze, ale muszę ich zmartwić. Z własnych źródeł dodatkowo płacimy za potrzebne nam materiały źródłowe, niektóre książki, które chcemy zdobyć to tzw. Białe kruki. W miarę możliwości staramy się organizować na stronie konkursy, co jest możliwe dzięki naszym fanom, a także wydawnictwom i instytucjom, które godzą się na wspomaganie nas nagrodami. Na stronie staramy się przybliżać nie tylko warszawskich bohaterów, ale także tych z mniejszych miejscowości, choćby z Jasła. Jesteśmy otwarte na współpracę z fanami, zachęcamy ich, aby przysyłali do nas biogramy i zdjęcia żołnierzy z ich rodzin. Poprzez prowadzenie strony same mamy możliwość udoskonalenia naszej wiedzy, a także przekazania jej dalej. – mówi Asia.

Jak widać zamiłowanie do historii można zaobserwować u coraz młodszych osób. Portal ,,Kamienie na Szaniec” od kilku miesięcy aktywnie współpracuje z naszą redakcją.

red.

Portal miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które są niezwiązane z tematem, zawierają wulgaryzmy, reklamy czy też treści obrażające inne osoby. Użytkowniku ponosisz odpowiedzialność za treść swoich komentarzy zgodnie z Polskim Prawem oraz normami obyczajowymi.

50000 Pozostało znaków