11 stycznia 2023 r., Warszawa – Po raz dziewiąty poznaliśmy najlepsze położne w kraju. Zwyciężczynią konkursu “Położna na medal” została Małgorzata Buba, która pracuje w przychodni w Jaśle jako położna środowiskowo-rodzinna.
Drugie i trzecie miejsce na podium zajęły Natalia Marcinów z Opola i Edyta Szumowicz z Tarnowa. W ubiegłorocznej edycji konkursu, w którym wyłaniane są najlepsze położne ogólnopolskie i najlepsze położne w województwach, wystartowały 542 położne. Matki, kobiety w ciąży, pacjentki oraz członkowie ich rodzin w sumie oddali na nie ponad 7 tysięcy głosów.
Najlepsza położna jest z Jasła
Małgorzata Buba jest położną z 16-letnim doświadczeniem. Obecnie pracuje jako położna środowiskowo-rodzinna w Samodzielnym Publicznym Miejsko Gminnym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Jaśle. Pracę w przychodni POZ położna na medal łączy z prowadzeniem szkoły rodzenia Akademia Świadomego Rodzica. Małgorzata Buba jako Certyfikowany Doradca Laktacyjny wspiera młode mamy w laktacji, uczy je zasad prawidłowego karmienia i rozwiązuje problemy laktacyjne. Położna jest również członkiem Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Krośnie, aktywnie działam m.in. w komisji do spraw położnych i komisji do spraw kształcenia i doskonalenia zawodowego.
– Wygrana jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem, za które dziękuję przede wszystkim moim pacjentkom i ich rodzinom, bo bez nich ten tytuł nie miałby takiej wartości. Wyróżnienie utwierdza mnie w przekonaniu, że moja praca ma sens, ale jednocześnie mam poczucie dużej odpowiedzialności, która ciąży na mnie w związku z wykonywaną pracą i tytułem położnej na medal – mówi laureatka 9. edycji konkursu, Małgorzata Buba.
Położna jest absolwentką studiów magisterskich na Uniwersytecie Rzeszowskim ze specjalizacją pielęgniarstwa ginekologicznego. Prywatnie, Małgorzata Buba jest miłośniczką aktywności fizycznej i ruchu na świeżym powietrzu, a jej największym marzeniem jest wyjazd na mecz FC Barcelony i kibicowanie na stadionie Camp Nou.
Opole i Tarnów też z położnymi na medal
Drugie miejsce w ubiegłorocznej edycji konkursu zajęła Natalia Marcinów, która w zawodzie położnej jest od siedmiu lat, a od trzech pracuje na bloku porodowym w Klinicznym Centrum Ginekologii Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Jako położna rodzinna kontynuuje opiekę nad matkami i dziećmi, a dodatkowo prowadzi również edukację przedporodową. – To wielki zaszczyt otrzymać wyróżnienie w konkursie. Muszę przyznać, że to były dla mnie ogromne emocje. Dostałam potężną dawkę motywacji do dalszej pracy i bardzo dziękuję moim pacjentkom za zaufanie – mówi Natalia Marcinów.
Tytuł położnej na medal i trzecie miejsce w konkursie powędrowało do Tarnowa, do Edyty Szumowicz, którą można spotkać w gabinecie położnej środowiskowo-rodzinnej w Tarnowie albo Dębicy. W zawodzie pracuje 12 lat, w tym czasie pomagała pacjentkowm na sali porodowej szpitali w Bochni i Tuchowie. Położna ukończyła Collegium Medicum UJ, jest również absolwentką studiów podyplomowych na kierunku Zarządzanie w Ochronie Zdrowia. – Jestem wdzięczna za takie docenienie mojej pracy, którą wykonuję od 12 lat. Tytuł utwierdza mnie w przekonaniu, że moja praca ma sens i jeszcze bardziej motywuje do dalszej pracy, do stawiania sobie kolejnych celów, do spełniania kolejnych zawodowych marzeń. Ja po prostu uwielbiam być położną, jestem z tego dumna i cieszę się, że mogę każdego ranka wstać i z uśmiechem na twarzy wyruszyć na kolejne wizyty czy spotkania ze swoimi pacjentkami – mówi Edyta Szumowicz.
Kampania i konkurs w jednym
“Położna na medal” to kampania społeczno-edukacyjna, która jest prowadzona od 2014 roku. Zwraca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję najlepszych praktyk. Jej celem jest także podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.
– Polskie położne chcą pomagać kobietom. Robią to od wielu lat i w każdych warunkach, często pomimo zmęczenia czy nawet frustracji. Zdały egzamin w pandemii, pomagały i wciąż pomagają kobietom z rodzin uchodźczych, mobilizują się w różnych akcjach z których pomoc trafia na Ukrainę. To dzięki położnym na medal jestesmy pod dobrą opieką – mówi Iwona Barańska-Kurek, Zastępca Dyrektora Generalnego i Członek Zarządu, Zakłady Farmaceutyczne „UNIA” S.P.
Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs wskazujący najlepsze położne w kraju. Jego organizatorem i pomysłodawcą jest AMA - Akademia Malucha Alantan i podobnie jak kampania, zwraca on uwagę na jakość opieki okołoporodowej oraz zaangażowanie i rolę położnej w życiu kobiety i jej rodziny. Do konkursu położne mogą zgłosić się same, albo przez swoje pacjentki oraz ich rodziny. Zasady głosowania są takie, że pacjentka i jej rodzina mogą oddać na daną położną tylko jeden głos.
Do ostatniej edycji plebiscytu zostało zgłoszonych 542 położne na które można było głosować od 1 kwietnia do 31 grudnia. Łącznie, kobiety w ciąży, matki, pacjentki i ich rodziny na nominowane położne oddali ponad 7 tysięcy głosów.
Patronat honorowy nad 9. edycją kampanii i konkursu sprawowała Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych (NRPiP), patronem było Polskie Towarzystwo Położnych, a partnerem merytorycznym Fundacja „Rodzić po Ludzku”. Mecenasem kampanii jest marka Oktaseptal, a pomysłodawcą i głównym organizatorem AMA – Akademia Malucha Alantan oraz Zakłady Farmaceutyczne UNIA.
Portal miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które są niezwiązane z tematem, zawierają wulgaryzmy, reklamy czy też treści obrażające inne osoby. Użytkowniku ponosisz odpowiedzialność za treść swoich komentarzy zgodnie z Polskim Prawem oraz normami obyczajowymi.
Zgłoszenie