Odnawialne źródła energii to dziedzina, która budzi coraz większe zainteresowanie zarówno wśród światowych inwestorów, jak i rządów państw, czy też organizacji międzynarodowych.
Z Piotrem Bialikiem, Prezesem Zarządu Argus Energy rozmawia Anna Dziura
Na samym początku zajmijmy się zdefiniowaniem odnawialnych źródeł energii. Czy one są i jakie jest ich znaczenie?
Odnawialne źródła energii to energia, która nas otacza. Znajduje się w wodzie, powietrzu, ziemi, jest dostarczana przez słońce. Znaczenie ma bardzo duże ze względu chociażby na to, że pobierając tę energię możemy mieć jej dużo za darmo, przy okazji oszczędzając energię wytwarzaną z kopalnych źródeł (ropa naftowa, gaz ziemny).
Jakie zalety ma stosowanie tego typu źródeł?
Ma same zalety. Po pierwsze ograniczamy emisję CO2 do atmosfery, czyli dbamy o środowisko. Po drugie jest to dużo tańsze niż wykorzystywanie tradycyjnych źródeł energii. Przykładowo stosując pompy ciepła ¾ energii, którą dostajemy jest za darmo; jest pobierana z otoczenia. Tylko ¼ energii służy do jej transportu do domów w celu ich ogrzania. W przypadku kolektorów słonecznych proporcja jest dużo bardziej korzystna, gdyż dużo więcej energii dostajemy za darmo od słońca. Problem stanowi fakt, iż tę energię dostajemy tylko wtedy, gdy świeci słońce, a nie wtedy kiedy jest ona nam potrzebna. Rozwiązań jest bardzo dużo. Czy to panele fotowoltaiczne do produkcji prądu, czy kolektory słoneczne do produkcji ciepłej wody użytkowej, czy pompy ciepła do ogrzewania domu.
Odnawialne źródła energii są dość drogie inwestycyjnie, ale eksploatacyjnie często najtańsze. Skąd bierze się ta zależność?
To nowe technologie, które nie są jeszcze bardzo rozpowszechnione. W związku z tym nie są one najtańsze. Jednak to, że są drogie jest sprawą pozorną. Weźmy pod uwagę wszystkie koszty związane z budową komina, kotłowni, obsługi w przyszłości tej kotłowni. Porównując to do kosztów pompy ciepła oszczędności są duże, choćby ze względu na to, że nie musimy budować specjalnych pomieszczeń na np. kotłownie. 1 kWh ciepła dostarczaną do domu dostajemy za cenę ¼ kWh energii elektrycznej. Nie ma w tej chwili tańszego sposobu ogrzewania.
Na przestrzeni lat obserwujemy coraz większe zainteresowanie stosowaniem odnawialnych źródeł energii. Jak wyglądają statystyki?
Odnawialne źródła energii w ostatnich latach zyskują coraz większą popularność. Z roku na rok przyrost montażu pomp ciepła jest dość duży. Stanowi 40-50%. Ma to związek z tym, ze wzrasta świadomość ludzi, którzy przekonują się do korzystania z takich źródeł ze względu na realne korzyści.
Jak to się kalkuluje w bliższej przyszłości?
Zwrot inwestycji w przypadku takich źródeł, w zależności od tego czym w tej chwili ogrzewamy waha się. Najbardziej korzystnie jest przy oleju opałowym. W takim przypadku jest to 3-4 lata. Przy gazie ziemnym zwrot inwestycji następuje w 9-10 roku.
Przed naszą gospodarką stoi wyzwanie. Prognozy pokazują, że do 2020 roku musimy zaniechać CO2 do atmosfery o 20%. Czy dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł energii możemy tego dokonać?
Za pomocą samych odnawialnych źródeł energii nie będziemy w stanie tego dokonać. Musi być zastosowany kompleksowy program, który obejmuje i emisję i redukcję emisji spalin samochodowych, czy związanych np. z produkcją przemysłową w regionach. Ogrzewając w naszych domach za pomocą odnawialnych źródeł energii mamy do czynienia z tzw. emisją niską. Ogrzewanie za pomocą węgla, czy innych, nie koniecznie pierwszej czystości źródeł sprawia, że z komina wydostają się spaliny, które później osiadają na naszych podwórkach. Nieoczyszczone substancje zawierają bardzo dużo substancji rakotwórczych. Odnawialne źródła energii to inwestycja, której nie można przecenić bo zdrowie naszych dzieci jest najważniejsze.
Jaka powinna być strategia, by zachęcić ludzi do stosowania odnawialnych źródeł energii?
Do tego potrzeba wielotorowych działań. Muszą one opierać się na powszechnej edukacji ludzi. Warto kłaść nacisk na uświadomienie społeczeństwu, że z pomocą odnawialnych źródeł energii zmniejszamy emisję CO2 i działamy na korzyść środowiska. Działania ze strony rządu i instytucji dbających o środowisko są również bardzo ważne. Dotacje do takich instalacji z pewnością zaprocentują w przyszłości.
Dziękuję za rozmowę
Z Piotrem Bialikiem rozmawiała Anna Dziura
Portal miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które są niezwiązane z tematem, zawierają wulgaryzmy, reklamy czy też treści obrażające inne osoby. Użytkowniku ponosisz odpowiedzialność za treść swoich komentarzy zgodnie z Polskim Prawem oraz normami obyczajowymi.
Zgłoszenie