Jaką rolę odgrywa województwo podkarpackie w rozwoju polskiego przemysłu lotniczego i kosmicznego? To temat debaty otwierającej obrady drugiego dnia Forum Innowacji.
W dyskusji wziął udział wicemarszałek Zygmunt Cholewiński, który podkreślał, że dzięki Dolinie Lotniczej nasz region nie tylko rozwija się gospodarczo, ale także stał się rozpoznawalny w kraju i na świecie.
Wicemarszałek mówił, że samorząd województwa wie, jak ważną rolę dla rozwoju regionu odgrywają firmy z branży lotniczej, dlatego wiele działań samorządu jest nastawionych na promocję i rozwój Doliny Lotniczej. Jednym z takich projektów są Centra Transferu Nowoczesnych Technologii powstałe dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego. To miejsca wyposażone w nowoczesny sprzęt i urządzenia pozwalające szkolić kadry na potrzeby firm z branży lotniczej.
Wspólnie organizujemy wiele imprez, wspólnie promujemy z jednej strony Dolinę Lotniczą, a z drugiej województwo podkarpackie, bo Dolina Lotnicza i Podkarpacie to jedność – mówił wicemarszałek, dodając: Dolina Lotnicza pozwoliła nam zaistnieć wśród innowacyjnych regionów.
Dyrektor Instytutu Lotnictwa – Witold Wiśniowski argumentował, że Dolina Lotnicza umiała odnaleźć się na globalnym rynku i to jest jej atut. Dyrektor mówił też o historycznych uwarunkowaniach, które zadecydowały o dzisiejszej pozycji Podkarpacia w branży lotniczej.
Na Podkarpaciu już czwarte pokolenie uczy się od swoich ojców i dziadków, jak robić samoloty, silniki, to wrosło już w kulturę Podkarpacia i stanowi bazę sukcesów tego regionu – argumentował W. Wiśniowski.
Uczestnicy dyskusji zgodnie podkreślali, że dzięki branży lotniczej nasz region znalazł się w światowej czołówce pod względem innowacyjnych rozwiązań, a to stwarza dobrą bazę pod rozwój produkcji na potrzeby przemysłu kosmicznego.
Drugiego dnia Forum Innowacji zaplanowano także debaty dotyczące programów satelitarnych Galileo i Copernicus, możliwości wykorzystania w praktyce technologii satelitarnych oraz nowych kierunków kształcenia w kontekście rozwoju przemysłu kosmicznego w Polsce.
IV Forum Innowacji towarzyszy Miasteczko Innowacji, gdzie na zwiedzających czekają ciekawostki i nowinki techniczne, a także wiele projektów i innowacyjnych rozwiązań z różnych dziedzin nauki i przemysłu. Można między innymi zobaczyć roboty-łaziki zbudowane z klocków Lego, projekt łazika marsjańskiego, model bezzałogowego śmigłowca ILX-27. Jest też laserowa strzelnica, a także DeLorean – samochód będący repliką kultowego wehikułu z filmu „Powrót do przyszłości".
Monika Konopka
Departament Organizacyjny
(www.umwp.podkarpackie.pl)
Portal miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które są niezwiązane z tematem, zawierają wulgaryzmy, reklamy czy też treści obrażające inne osoby. Użytkowniku ponosisz odpowiedzialność za treść swoich komentarzy zgodnie z Polskim Prawem oraz normami obyczajowymi.
Zgłoszenie