19 marca br. w Gawłuszowicach odbyła się uroczysta inauguracja Roku Ignacego Łukasiewicza.
W uroczystości wzięła udział wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka.
Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów przed tablicą w Zadusznikach – miejscowości, w której Łukasiewicz przyszedł na świat, następnie została odprawiona msza św. w Kościele św. Wojciecha w Gawłuszowicach pod przewodnictwem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza. Po końcowym błogosławieństwie odbyły się okolicznościowe przemówienia oraz został odczytany list marszałek Sejmu Elżbiety Witek z okazji inauguracji Roku Łukasiewicza.
Choć nasze myśli i pomoc płyną teraz ku dzielnym Ukraińcom, (…) naszym obowiązkiem – nawet w tak dramatycznych okolicznościach – jest pielęgnacja dziedzictwa, kreatywności oraz innowacyjności, które przekazał nam w spadku Ignacy Łukasiewicz. W obliczu wojny, tym bardziej powinniśmy złożyć hołd temu wybitnemu Polakowi – mówił podczas inauguracyjnych uroczystości jej gospodarz, marszałek Władysław Ortyl.
List od marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek odczytał poseł Fryderyk Kapinos.
Ignacy Łukasiewicz to nie tylko wzór oddanego swojej pasji naukowca, który dokonał przełomowego, cywilizacyjnego odkrycia, lecz także ideał obywatela i człowieka wrażliwego na potrzeby swoich bliskich. Niezwykle skromny i uczynny doskonale odnajdywał się w roli filantropa i dobroczyńcy. Niewiele jest postaci tak barwnych i znaczących dla Podkarpacia i całej Polski, których działalność miała pozytywny wpływ na rozwój całego świata. Ten wielki syn podkarpackiej ziemi pozostaje dla nas moralnym autorytetem, zadziwiając swoim geniuszem” – napisała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Następnie nastąpiło uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy, którą poświęcił bp Krzysztof Nitkiewicz. Na zakończenie odbyła się prelekcja dr. Jerzego Skrzypczaka z Muzeum Regionalnego w Mielcu, który przywoływał związki Ignacego Łukasiewicza z Podkarpaciem i ziemią mielecką.
Ten wielki Polak, był całe życie związany z Podkarpaciem i pracował na rzecz jego rozwoju. Lampą i sercem rozświetlał życie ludziom. Dokonania Łukasiewicza warte są tego, aby przybliżyć jego historię młodym pokoleniom, bo od tak zdolnych ludzi zaczyna się rozwój i tworzy przyszłość – mówiła Jolanta Sawicka, wicewojewoda podkarpacki.
W uroczystościach udział wzięli m.in. poseł na Sejm RP Fryderyk Kapinos, poseł Jan Warzecha, marszałek małopolski Witold Kozłowski, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus, zastępca prezydenta Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak, dyrektor oddziału okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Rzeszowie Jerzy Guniewski i dyrektor Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce Barbara Olejarz oraz samorządowcy z powiatu mieleckiego.
Komitet organizacyjny zaplanował wiele imprez z okazji Roku Łukasiewicza. Ich zestawienie można znaleźć tutaj. Zwieńczeniem obchodów ma być otwarcie Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Jasionce.
Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
Portal miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które są niezwiązane z tematem, zawierają wulgaryzmy, reklamy czy też treści obrażające inne osoby. Użytkowniku ponosisz odpowiedzialność za treść swoich komentarzy zgodnie z Polskim Prawem oraz normami obyczajowymi.
Zgłoszenie