Według danych Ministerstwa Edukacji Etiopii liczba dzieci kończących szkołę podstawową w tym kraju w ostatnich latach wynosiła tylko ok. 50%.
Choć sytuacji poprawia się z roku na rok, szkolnictwo w Etiopii ciągle potrzebuje wsparcia, poprawy jakości i zwiększenia dostępności. Obszary gdzie potrzeby te są największe, to tereny pasterskie.
Problemem w społecznościach pasterskich jest to, że w ciągu dnia nie tylko dorośli, ale i dzieci zajmują się pracami związanymi z wypasem bydła. Z kolei wieczorem zapada zmrok i dzieci nie mają dostępu do oświetlonych pomieszczeń. Dlatego też odsetek dzieci uczęszczających do szkół jest znacząco niższy niż w pozostałych częściach kraju.
To właśnie w takich pasterskich regionach od 2012 roku Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) wspiera edukację etiopskich dzieci zapewniając oświetlenie szkół podstawowych za pomocą systemów solarnych. Dzięki oświetleniu dzieci mogą przychodzić do szkół w czasie wolnym od pracy. „Zapewnienie dostępu do szkół w godzinach wieczornych, kiedy prace w polu oraz w przydomowych zagrodach ustają, umożliwia wielu dzieciom zajęcie się nauką, na którą nie było czasu w ciągu dnia.” - podkreśla Piotr Stopka, koordynator projektu z ramienia PCPM w Etiopii.
W tym roku PCPM zapewniło dostęp do światła zasilanego energią słonecznej już ponad 50 szkołom podstawowym, do których uczęszcza ponad 20 tysięcy dzieci. Do końca roku PCPM planuje dotrzeć łącznie do ponad 80 szkół.
Inicjatywa jest doceniana przez lokalne społeczności i partnerów. Daniel Dheko z Powiatowego Biura Edukacji w Yabello podkreśla: „W oświetlonych budynkach dzieci odrabiają lekcje; nauczyciele używają ich do sprawdzania zadań i przygotowywania się do zajęć; korzystają z nich także dorośli oraz dzieci, które w ciągu dnia zajmują się wypasem bydła i nie mogą uczęszczać do szkoły w standardowych godzinach. Światła zarówno poprawiają dostęp do edukacji, jak i poprawiają jej jakość”. A Amsale Agidew z organizacji Action For Development, która zajmuje się wsparciem edukacji w regionie, dodaje: „Oświetlone budynki stają się naprawdę wielofunkcyjne dla miejscowych społeczności”.
Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach programu „Polska Pomoc” 2013.
POLSKIE CENTRUM POMOCY MIĘDZYNARODOWEJ (PCPM)
PCPM jest organizacją pożytku publicznego (KRS: 0000259298), udzielającą pomocy humanitarnej i rozwojowej na świecie oraz pomagającą ludziom dotkniętym skutkami kryzysów humanitarnych - zarówno konfliktów zbrojnych, jak i klęsk żywiołowych. Fundacja została powołana, by łagodzić następstwa kryzysów humanitarnych oraz umożliwiać ich ofiarom otrzymywanie pomocy z Polski. Realizuje projekty z zakresu pomocy uchodźcom, edukacji i szkoleń dla młodzieży, wzmacniania potencjału kobiet i rozwijania ich przedsiębiorczości, rozwoju obszarów wiejskich, pomocy medycznej, w tym elektryfikacji ośrodków medycznych, zarządzania kryzysowego i wzmacniania potencjału samorządów i jednostek ratowniczych.
W roku 2013 PCPM prowadzi projekty w Libanie, Sudanie Południowym, Etiopii, Gruzji, Tadżykistanie oraz w Autonomii Palestyńskiej. Działalność PCPM w kraju skupia się na edukacji humanitarnej i rozwojowej oraz informowaniu o sytuacji humanitarnej w krajach dotkniętych wojnami domowymi oraz klęskami żywiołowymi.
Dalsze informacje:
Strona internetowa: www.pcpm.org.pl
Facebook: https://www.facebook.com/PCPM.NGO
E-mail:
Anna Palonka
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)
Portal miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które są niezwiązane z tematem, zawierają wulgaryzmy, reklamy czy też treści obrażające inne osoby. Użytkowniku ponosisz odpowiedzialność za treść swoich komentarzy zgodnie z Polskim Prawem oraz normami obyczajowymi.
Zgłoszenie